poniedziałek, 03 października 2022

Aktualności

Najnowsze wiadomości

Katalogi on-line

Poszukaj zbiorów on-line

Godziny otwarcia

Dni i godziny otwarcia
Strona główna Wystawy Wystawa stacjonarna „Tędy i owędy : podróże po ziemi łódzkiej szlakiem Marii Konopnickiej”.
Wystawa stacjonarna „Tędy i owędy : podróże po ziemi łódzkiej szlakiem Marii Konopnickiej”.

W dniach 22 września – 19 października 2022 r. w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej im. Marszałka Józefa  Piłsudskiego w Łodzi prezentowana jest wystawa „Tędy i owędy : podróże po ziemi łódzkiej szlakiem Marii Konopnickiej”. Ekspozycja powstała z okazji Roku Konopnickiej, uchwalonego przez Sejm w 180. rocznicę urodzin pisarki.

Maria Konopnicka urodziła się w Suwałkach, zmarła we Lwowie, ale wiele lat życia spędziła na ziemi łódzkiej. Tu mieszkała z rodziną, odwiedzała sąsiadów, podróżowała z dziećmi, bywała w sprawach urzędowych, a przede wszystkim obserwowała świat dookoła, inspirowała się nim i tworzyła.

Choć wystawa przedstawia różne oblicza Konopnickiej, jej liryczno-patriotyczno-prozatorską twórczość dla młodzieży i dorosłych, przekłady oraz bardzo liczne utwory dla dzieci, to jednak głównym celem jest właśnie uwypuklenie związków pisarki z miejscowościami województwa łódzkiego: Bronowem, Gusinem, Uniejowem, Łęczycą, Poddębicami, Łowiczem, Nieborowem, Arkadią, Sieradzem i Zduńską Wolą.

Ważnym wątkiem jest ukazanie atrakcyjności turystycznej Łódzkiego, dlatego na wystawie zaprezentowano miejsca na mapie województwa, które warto zwiedzić, na przykład proponowanym szlakiem Marii Konopnickiej. Autorki wystawy zachęcają: „Bądź jak Maria, zwiedzaj Łódzkie”. Oglądając wystawę, można zainspirować się przedstawioną literaturą z dziedziny krajoznawczej, przewodnikami, mapami różnego rodzaju szlaków turystycznych (rowerowych, wodnych, końskich) i zaplanować wspaniałą wyprawę po drogach i bezdrożach Łódzkiego.

Do przygotowanej przez Dział Zbiorów Regionalnych ekspozycji „Tędy i owędy” wykorzystano książki, zdjęcia, pocztówki, mapy, nuty i płyty analogowe ze zbiorów WBP w Łodzi.

Zapraszamy do oglądania.

 

Sieć Bibliotek Samorządowych

Sieć Bibliotek Samorzadowych

WBP w Łodzi sprawuje opiekę merytoryczną nad bibliotekami publicznymi w Łodzi i na terenie województwa.

Czytaj więcej...