czwartek, 18 sierpnia 2022

Aktualności

Najnowsze wiadomości

Katalogi on-line

Poszukaj zbiorów on-line

Godziny otwarcia

Dni i godziny otwarcia
Strona główna Wystawy Wystawa „Barwy regionu – folklor województwa łódzkiego”
Wystawa „Barwy regionu – folklor województwa łódzkiego”

Etnografowie wyróżniają na terenie obecnego województwa łódzkiego pięć subregionów: łęczycki, łowicki, rawski, opoczyński i sieradzki. Każdy z nich wypracował swój własny wzorzec kulturowy. Kto nie zna kolorowych wycinanek łowickich, równie piękne są te jednobarwne opoczyńsko-rawskie. Procesja Bożego Ciała w Łowiczu przyciąga tłumy turystów z kraju i z zagranicy. Wszystkich zachwycają, mieniące się w słońcu barwne pasiaki i białe koszule wykończone kunsztownym haftem, noszone przez jej uczestników.  Inna uroczystość to Procesja Bożego Ciała w Spycimierzu. Odwieczny zwyczaj nakazuje mieszkańcom układać z płatków kwietne dywany. W regionie równie barwnie prezentują się obchody innych świąt takich jak Boże Narodzenie i Wielkanoc. Charakterystyczne palmy, pisanki, kolorowe pająki z bibuły nadal przystrajają izby. Hafty, wycinanki, wyroby garncarskie, muzyka, taniec i charakterystyczne potrawy regionalne tworzą ciekawą mieszankę folklorystyczną.

Wystawa „Barwy regionu - folklor województwa łódzkiego” ukazuje różnorodność kultury ludowej na tym obszarze. Książki i zdjęcia prezentujące zwyczaje, stroje czy rzemiosło pochodzą ze zbiorów Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Józefa Piłsudskiego w Łodzi. Liczne gadżety uzupełniające ekspozycję to własność nasza i naszych Koleżanek i Kolegów. Za ich pożyczenie serdecznie dziękujemy.

Zapraszamy do oglądania wystawy w holu Biblioteki w dniach 4-31 sierpnia 2021 r.

Wystawę przygotował Dział Zbiorów Regionalnych.

Zdjęcie na plakacie informującym o wystawie pochodzi z książki Alicji Woźniak "Barwy regionu : rzecz o strojach ludowych na terenie województwa łódzkiego = Colors of the region : on folk outfits within the łódzkie region" (Łódź, 2011).

 

Sieć Bibliotek Samorządowych

Sieć Bibliotek Samorzadowych

WBP w Łodzi sprawuje opiekę merytoryczną nad bibliotekami publicznymi w Łodzi i na terenie województwa.

Czytaj więcej...