niedziela, 25 lipca 2021

Aktualności

Najnowsze wiadomości

Katalogi on-line

Poszukaj zbiorów on-line

Godziny otwarcia

Dni i godziny otwarcia
Strona główna Wystawy Wystawa „Narty, sanki, brydż. Zimowy wypoczynek w II Rzeczypospolitej”
Wystawa „Narty, sanki, brydż. Zimowy wypoczynek w II Rzeczypospolitej”

 

Wystawa „Narty, sanki, brydż. Zimowy wypoczynek  w II Rzeczypospolitej”, przygotowana przez Dział Informacji Naukowej Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. M. J. Piłsudskiego zapewne doskonale wprowadzi Państwa w klimat zimowych wakacji, przybliżając sposoby i formy spędzania zimowych ferii w Polsce okresu międzywojennego. Ekspozycja przypomina słynne zimowe kurorty II Rzeczypospolitej, do których wybierali się wielbiciele zimowych szaleństw. Do ważniejszych zimowych kurortów czasów II RP należały – Worochta i Jaremcze leżące w paśmie Karpat Wschodnich na terenie dzisiejszej Ukrainy (wówczas województwo stanisławowskie, powiat nadwórniański) i oczywiście Zakopane i Krynica Górska. Jak trafnie stwierdza Robert Gawkowski w książce „Wypoczynek w II Rzeczpospolitej : kurorty, rekreacja, zabawa” trzy miłości międzywojennej Polski „to podobno narty, dancingi i brydż. Ludzie potrafili się bawić w kilku wagonach sunących przez górski krajobraz. Znali doskonale szlaki narciarskie Polski. II RP pokochała narty. Szukano wymówek do wyjazdów i zmieniano dla nich tryb życia. Z ust lekarzy międzywojnia można było usłyszeć, że osiem dni urlopu zimowego jest równe trzydziestu dniom letniego. Podobno chłodne powietrze dobrze działało na układ nerwowy, wpływało korzystnie na układy oddechowy i krwionośny oraz przemianę materii. Z kolei ruch na łyżwach czy nartach miał wzmacniać kości i więzadła.” Wystawa przypomina takie zapomniane obecnie atrakcje turystyczne jak pociągi narciarskie, zorganizowane rajdy narciarskie dla indywidualnych i niedoświadczonych turystów, zimowe rajdy samochodowe i oczywiście mistrzostwa w hokeju na lodzie w Krynicy Górskiej czy skokach  narciarskich w Zakopanem i Worochcie.

Na ekspozycji prezentowane są czasopisma turystyczne i sportowe z okresu dwudziestolecia międzywojennego : „Turystyka: biuletyn Polskiego Biura Podróży "Orbis"”, „Raz Dwa Trzy: ilustrowany kuryer sportowy”, „Stadjon: ilustrowany tygodnik sportowy poświęcony sprawom sportu i przysposobienia wojskowego” oraz „Światowid: ilustrowany tygodnik społeczno-kulturalny”, który miał formę kroniki tygodniowej, a każdy numer pisma ilustrowany był kilkudziesięcioma czarno-białymi i kolorowymi fotografiami wykonywanymi przez czołowych fotografików prasowych dwudziestolecia międzywojennego. Ponadto oglądając wystawę można zobaczyć piękne plakaty, pocztówki, zdjęcia oraz kopie reklam prasowych z lat 20 i 30 XX wieku.

Niezwykłą ciekawostką wystawy są drewniane narty z lat 30-tych XX wieku.

Mamy nadzieję, że nasza ekspozycja sprawi, że poczujecie Państwo tchnienie i pasję zimowych rozrywek II Rzeczypospolitej.

 

 

Wystawa prezentowana jest w holu wystawowym
Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego,

Łódź, ul. Gdańska 100/102

od 8 do 31 stycznia  2019 roku.

Serdecznie zapraszamy!

Ewa Nowak – Wawrzyniak

Katarzyna Sztajnert

 

Sieć Bibliotek Samorządowych

Sieć Bibliotek Samorzadowych

WBP w Łodzi sprawuje opiekę merytoryczną nad bibliotekami publicznymi w Łodzi i na terenie województwa.

Czytaj więcej...