niedziela, 25 lipca 2021

Aktualności

Najnowsze wiadomości

Katalogi on-line

Poszukaj zbiorów on-line

Godziny otwarcia

Dni i godziny otwarcia
Strona główna Wystawy Wystawa „A może… Ty jesteś Cogito?"
Wystawa „A może… Ty jesteś Cogito?"

Wystawa prezentowana do 31 października 2018 r. w holu wystawowym Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Marszałka J. Piłsudskiego w Łodzi. Ekspozycja została przygotowana w ramach projektu
„Pan Cogito odwiedza bibliotekę”
dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Wystawę przygotował Dział Informacji Naukowej
Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Łodzi.

Wystawa powstała w oparciu o poezję Zbigniewa Herberta i to ona jest jej najmocniejszym atutem. To właśnie słowa, po mistrzowsku zestawione i kunsztownie ułożone, z mocnym poruszającym przesłaniem, charakterystycznym dla klasyka polskiej poezji XX wieku.

Ekspozycja jest wyborem siedemnastu wierszy, których bohaterem jest Pan Cogito, na podstawie których można poznać jego przemyślenia, przeżycia i postawione przez niego pytania utrwalone w poezji Zbigniewa Herberta. Wystawa jest adresowana do każdego z Nas…

Pan Cogito – Europejczyk, humanista, intelektualista, podróżnik – którego istnienie zostało zamknięte w poezji Zbigniewa Herberta.  Człowiek o szerokich horyzontach. Rozważający najbardziej zasadnicze kwestie - także ostateczne naszej egzystencji. Ceniący codzienność oraz jej metafizyczny wymiar. Zafascynowany zarówno tradycją starożytnej Hellady, jak i kulturą chrześcijańską, które określają oblicze cywilizacji europejskiej. Ceniący cnotę, godność, prawdę, braterstwo, lojalność, wierność, pokorę i dystans wobec samego siebie. Wytrwale próbujący, podobnie jak każdy z nas, odnaleźć własne miejsce w historii, kulturze i świecie.

Na wystawie prezentowane są publikacje Zbigniewa Herberta – tomiki wierszy, eseje oraz bogaty wybór literatury krytyczno-literackiej o twórczości poety. Ciekawym uzupełnieniem są wydawnictwa drugiego obiegu, czyli czasopisma i książki wydane w czasach PRL-u, poza cenzurą, w których publikowano twórczość pisarza. Na wystawie ukryte zostały trzy rebusy przygotowane w oparciu o wybrane utwory prezentowane na wystawie.

Polecamy Państwa uwadze również wystawę wirtualną „…małe kartki z dalekiej prowincji”, która powstała w oparciu o korespondencję Zbigniewa Herberta z Czesławem Miłoszem, Wisławą Szymborską, Jerzym Turowiczem, Józefem Czapskim i innymi ważnymi postaciami XX wieku.

Czy jestem Cogito?

Do odpowiedzi na to pytanie i obejrzenia wystawy
zapraszają Państwa autorki wystawy
Katarzyna Sztajnert i Ewa Nowak – Wawrzyniak

 

Sieć Bibliotek Samorządowych

Sieć Bibliotek Samorzadowych

WBP w Łodzi sprawuje opiekę merytoryczną nad bibliotekami publicznymi w Łodzi i na terenie województwa.

Czytaj więcej...