niedziela, 25 lipca 2021

Aktualności

Najnowsze wiadomości

Katalogi on-line

Poszukaj zbiorów on-line

Godziny otwarcia

Dni i godziny otwarcia
Strona główna Wystawy Wystawa „Francja w Bibliotece Miasta Włókniarzy…”
Wystawa „Francja w Bibliotece Miasta Włókniarzy…”

­­Wystawa „Francja w Bibliotece Miasta Włókniarzy…” jest pierwszą, publiczną prezentacją francuskojęzycznych zbiorów WBP w Łodzi. Została przygotowana w ramach 6. Edycji Festiwalu Frankofonii odbywającego się w dniach 26.02 – 21.04. 2018 roku w Łodzi.

Prezentowane eksponaty odzwierciedlają wybrane aspekty wielowiekowych związków historyczno-kulturowych Francji i Polski. Scharakteryzowano je poprzez eksponaty ze zbiorów znajdujących się w kolekcjach: starodruków, pięknych opraw, cymeliów druków dawnych, kartografii, grafiki oraz zbiorach Muzeum Książki Dziecięcej. Ponadto wystawę uzupełniają książki i czasopisma z księgozbioru zasadniczego Biblioteki tworzące spójną serię wydarzeń, przybliżające odbiorcy powiązania polsko-francuskie.

 

Od początku swojego istnienia słowo pisane odtwarza świat, ludzi, zdarzenia. Utrwala i pokazuje naszą przeszłość, teraźniejszość i przyszłość, nasze bliskie i dalsze otoczenie. Kolekcja zebrana przez Bibliotekę należy do najbogatszych francuskojęzycznych zbiorów historycznych w województwie łódzkim. Wyselekcjonowane zbiory podzielono na kategorie: postaci historycznych - w tym królów i władców, wielkich wydarzeń takich jak: powstania narodowe oraz związki łódzko-francuskie, gdzie przynależy współpraca Łodzi z Lyonem. Dodatkowo na wystawie pojawią się publikacje wyróżnione prestiżową nagrodą Goncortów,
a także literatura dziecięca, w tym komiks. Wystawę wzbogacają stroje udostępnione przez
Teatr Wielki w Łodzi oraz makiety wykonane na konkurs turystyczny pt. „Makiety najpiękniejszych zabytków i magicznych miejsc w krajach frankofońskich”, dzięki życzliwości nauczycielki języka francuskiego, XXVI Liceum Ogólnokształcącego w Łodzi, pani Mirosławy Wojciechowskiej.

Wystawa prezentowana jest od 16 marca do 6 kwietnia 2018 roku w holu wystawowym (parter) Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Łodzi (ul. Gdańska 100/102)

Zapraszamy!

 

Sieć Bibliotek Samorządowych

Sieć Bibliotek Samorzadowych

WBP w Łodzi sprawuje opiekę merytoryczną nad bibliotekami publicznymi w Łodzi i na terenie województwa.

Czytaj więcej...