czwartek, 29 lipca 2021

Aktualności

Najnowsze wiadomości

Katalogi on-line

Poszukaj zbiorów on-line

Godziny otwarcia

Dni i godziny otwarcia
Strona główna Wystawy Wystawa „Rzeczpospolita bez debitu. Druki KOR-u i NOW-ej do 1981 roku”
Wystawa „Rzeczpospolita bez debitu. Druki KOR-u i NOW-ej do 1981 roku”

Wystawa prezentowana jest w  holu głównym - parter do dnia 28 września 2016 r.

„Skala, na jaką w ostatnich dekadach istnienia rządzonej przez komunistów Polski rozwinął się drugi obieg, była wyjątkowa. Nigdzie na świecie podobny ruch nie przybrał choćby porównywalnych rozmiarów. Polacy, zwłaszcza ci młodszego pokolenia, nie zdają sobie chyba z tego sprawy. Historia ta nie została im bowiem dotychczas opowiedziana (…) a przecież dzieje drukarzy i kolporterów oraz ich rozgrywek z policją polityczną są kopalnią potencjalnych scenariuszy filmowych.”

Olaszek, Jan. Rewolucja powielaczy
niezależny ruch wydawniczy w Polsce 1976-1989. Warszawa
Trzecia Strona, 2015

Wystawa „Rzeczpospolita bez debitu. Druki KOR-u i NOW-ej do 1981 roku” prezentowana w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej im. Marszałka J. Piłsudskiego w Łodzi przygotowana została z okazji 40-lecia Komitetu Obrony Robotników. Ekspozycja powstała przy współpracy z Klubem Pozytywnej Wyobraźni i Muzeum Wolnego Słowa. Wystawa objęta jest honorowym patronatem Prezydenta Miasta Łodzi i jest częścią obchodów 40-lecia KOR.

Ekspozycja przedstawia zbiór unikalnych druków drugiego obiegu, które zachowały się w nielicznych zbiorach bibliotecznych i prywatnych. Historia wydań niezależnych, samizdatów jest bardzo trudna, a czasem wręcz niemożliwa, do odtworzenia.  W dniach od 7 do 28 września br. łodzianie w WBP mają rzadką możliwość obejrzenia „Komunikatu KOR”, „Biuletynu Informacyjnego”, „Zapisu”, „Pulsu” i „Robotnika” oraz wydawnictw książkowych wydawanych przez Niezależną Oficynę Wydawniczą NOW-a. Druki te zaistniały i kolportowane były wśród społeczeństwa dzięki odwadze i determinacji niektórych Polaków. Wiele osób, które wspierały niezależny ruch wydawniczy w czasach PRL-u odeszło. Wiele nazwisk zostało zapomnianych. Przetrwała i zachowała się  idea dążenia do wolności i niepodległej Polski. Druki - książki i czasopisma które zachowały się do chwili obecnej są świadkami losów opozycyjnych redaktorów, drukarzy kolporterów, poetów i publicystów działających w surowej rzeczywistości PRL. Wystawa przybliża realia działalności opozycji w tych czasach. Przedstawia historię działalności wydawnictwa NOW-a oraz warunki w jakich powstawały druki drugiego obiegu. Do ciekawych elementów wystawy należą również powielacze, na których powstawały prezentowane zbiory: sitodruk, powielacz spirytusowy i powielacz białkowy udostępnione przez Fundację Ocalić od Zapomnienia, prywatne Muzeum Wolnego Słowa oraz Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Łodzi.

Jeśli nadal miałoby być
tak jak jest
jesteście zgubieni
Waszą przyjaciółka jest zmiana.
Towarzyszką waszej walki jest niezgoda.
Z niczego musicie zrobić coś,
a to, co potężne, pójść winno na nice.
Tego, co macie, zrzekniecie się
I WEŹMIECIE TO, CZEGO WAM ODMÓWIONO.

Tekst z plakatu "Na co czekamy" z cytatem ze słów Bertolta Brechta.

Wystawę przygotował Dział Informacji Naukowej WBP.

02
02
03
04
05
07
 

Sieć Bibliotek Samorządowych

Sieć Bibliotek Samorzadowych

WBP w Łodzi sprawuje opiekę merytoryczną nad bibliotekami publicznymi w Łodzi i na terenie województwa.

Czytaj więcej...