czwartek, 29 lipca 2021

Aktualności

Najnowsze wiadomości

Katalogi on-line

Poszukaj zbiorów on-line

Godziny otwarcia

Dni i godziny otwarcia
Strona główna Wystawy Wystawa "Ziemia planeta Szekspira… Williama Szekspira"
Wystawa "Ziemia planeta Szekspira… Williama Szekspira"

Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Marszałka J. Piłsudskiego ma przyjemność zaprosić Państwa do obejrzenia wystawy „Ziemia planeta Szekspira… Williama Szekspira”, która prezentowana będzie do 4 maja 2016 r. w holu wystawowym Biblioteki. Inspiracją do przygotowania wystawy stały się Biografioły Stanisława Barańczaka oraz artykuły profesor Krystyny Kujawińskiej Courtney – kierownika Międzynarodowego Centrum Badań Szekspirowskich w Łodzi – poruszające zagadnienie funkcjonowania postaci i twórczości Williama Szekspira w popkulturze.

Popkultura, inaczej mówiąc kultura popularna to typ kultury powszechnie dostępny i praktykowany przez  społeczeństwo, szerokie rzesze odbiorców. Kultura popularna silnie związana jest z obszarem kultury symbolicznej, szczególnie tej związanej z działalnością intelektualną, artystyczną, estetyczną, zabawowo-rozrywkową i ludyczno-rekreacyjną. Popkultura oznacza więc zasadniczo tyle, co egalitarnie zorientowana sztuka. Kultura popularna uwypukla  otwartość kultury, jej dostępność, demokratyczność i uniwersalność .

Ekspozycja przedstawia angielskiego barda jako jeden z istotnych składników popkultury europejskiej trwale utrwalony w świadomości mieszkańców „starego kontynentu”. „Szekspir nieprzerwanie utrzymuje pozycję nie tylko artysty, ale też ikony kulturowej, a nawet celebryty, co jest nie lada osiągnięciem zwłaszcza we współczesnych czasach, w których wiele postaci ze świata kultury literatury, filmu, polityki znika po paru dniach, czasami miesiącach ze świadomości odbiorców”. Począwszy od XIX, zwłaszcza w Europie zachodniej i Ameryce Północnej, Szekspir i jego utwory były wykorzystywane w masowo produkowanych kalendarzach i przedmiotach wykonanych z porcelany i drewna, jego imię było przywoływane we wczesnych reklamach, co miało nadać produktom dodatkową wartość. Jego dzieła można było też znaleźć na rubieżach, gdzie wydanie Szekspira, obok Biblii, były ukochanymi przedmiotami w chatach i szałasach najbiedniejszych nawet pionierów. W szkołach na zajęciach z retoryki uczono jego dramatów: uczniowie uczyli się na pamięć fragmentów jego sztuk i recytowali je na głos. Znajomość dzieł Szekspira była jednym z istotnych elementów ówczesnej edukacji. W okresie gorączki złota tereny Dzikiego Zachodu były dla szekspirowskich aktorów prawdziwym El Dorado. Przedstawienia sztuk mistrza ze Stratfordu były ulubioną rozrywką poszukiwaczy, którzy odtwórców głównych ról obrzucali szlachetnym kruszcem. Sztuki Szekspira były często wystawiane, zabawiając szeroką publiczność, przekraczając bariery ekonomiczne, społeczne i etniczne. Widownia ochoczo okazywała znajomość dzieł angielskiego dramaturga i żywo na nie reagowała gwiżdżąc, tupiąc i recytując całe fragmenty razem z aktorami. Sztuki Szekspira traktowane były jako popularna rozrywka. U schyłku XIX wieku pod wpływem modernistycznych nurtów w sztuce i literaturze Szekspir zwolna stał się bohaterem kultury wysokiej.

W XX i XXI wieku dzieła angielskiego dramaturga wciąż obecne są w popkulturze. W oparciu o dramaty Szekspira powstają powieści kryminalne, sensacyjne, szpiegowskie oraz liczne komiksy np. komiksowy cykl Kill Skakespeare. Brytyjski dramaturg doczekał się również przekładu swych utworów na język emotikonów, ideogramów powszechnie stosowanych przez użytkowników Internetu i właścicieli smartfonów. Do dzieł Szekspira odwołują się twórcy reklam telewizyjnych. Powstają książkowe adaptacje jego tragedii i dramatów przeznaczone dla młodych i młodszych czytelników. Do interesujących adaptacji z kręgu literatury popularnej należy również  książka William Shakespeare’s Star Wars. Na kanwie jego dramatów powstają filmowe bajki dla dzieci produkowane przez znane wytwórnie filmowe. Do codziennej rozrywki mogą posłużyć gry planszowe i karciane. Wizerunek Szekspira i cytaty jego dzieł można odnaleźć na poduszkach, podkoszulkach, notesach, przypinkach, podkładkach pod myszki. Kultura popularna  oznacza tyle, co powszechna, praktykowana przez niemal wszystkich, żyjących zarówno współcześnie, jak w dawnych czasach.

Niepowtarzalnym uzupełnieniem zbiorów prezentowanych na wystawie jest odnaleziona przez Hamleta czaszka Yoricka i tradycyjny strój męski z epoki wypożyczone z Teatru Wielkiego w Łodzi.
Do ciekawostek prezentowanych na wystawie należą również grafiki z końca XIX i początku XX wieku: drzeworyty H. G. Selousa z  Dzieł dramatycznych Williama Shakespeare: wydanie illustrowane ozdobione 545 drzeworytami pod red. red. J. I. Kraszewskiego (Warszawa 1875), grafiki Artura Kampfa oraz litografie Stanisława Kluczborskiego „Kupiec wenecki”, Włodzimierza Sobiesława „Hamlet”, Stanisława Szreniawy – Rzeckiego „Kupiec wenecki”. Ekspozycja przedstawia również wybór prac naukowych, krytycznoliterackich i popularnonaukowych dotyczących biografii i twórczości Williama Szekspira oraz kultury popularnej.

Zapraszamy do obejrzenia wystawy :)

Ewa Nowak-Wawrzyniak
Katarzyna Sztajnert
Dział Informacji Naukowej WBP.

 

Sieć Bibliotek Samorządowych

Sieć Bibliotek Samorzadowych

WBP w Łodzi sprawuje opiekę merytoryczną nad bibliotekami publicznymi w Łodzi i na terenie województwa.

Czytaj więcej...