piątek, 25 września 2020

Aktualności

Najnowsze wiadomości

Katalogi on-line

Poszukaj zbiorów on-line

Godziny otwarcia

Dni i godziny otwarcia
Strona główna Wystawy „Śmiejmy się z siebie! Humor obyczajowy w polskich czasopismach satyrycznych do 1939 roku”
„Śmiejmy się z siebie! Humor obyczajowy w polskich czasopismach satyrycznych do 1939 roku”


W zimowe dni zapraszamy do obejrzenia ekspozycji pt. „Śmiejmy się z siebie! Humor obyczajowy w polskich czasopismach satyrycznych do 1939 roku”. Wystawa umożliwia przyjrzenie się unikalnym pismom humorystycznym  takim jak: „Mucha” „Sowizdrzał” „Bocian”, „Wróble na Dachu czy „Uśmiech”. Zapewnia także chwilę dobrej zabawy przy czytaniu dowcipów i oglądaniu niepowtarzalnych rysunków satyrycznych.

Doskonale zilustrowany i ujęty w ciętą puentę humor obyczajowy utrwalony został na łamach czasopism  „Bocian”, „Wróble na Dachu oraz łódzkich pism humorystycznych - „Uśmiechu” i „Wolnej Myśli Wolnych Żartów”.

„Bocian” to krakowski dwutygodnik satyryczno - obyczajowy dla panów, który ukazywał się w latach 1896 – 1918 i wyróżniał ciekawą secesyjną typografią. Pikanterii historii gazety dodaje fakt, że pismo było wielokrotnie konfiskowane za „obrazę moralności publicznej”, gdyż chętnie eksponowało pikantne rysunki i dowcipy. Natomiast łódzki tygodnik „Wolna Myśl Wolne Żarty” to dobry przykład pisma frywolno – erotycznego o pikantnym posmaku.

Uwadze osób ceniących sobie szczególnie cięty dowcip polityczny polecamy krakowskiego „Djabła” oraz lwowskiego „Szczutka”, który specjalizował się w satyrze politycznej. Ostrzem swego dowcipu i krytyki mierzył w zacofanie Galicji, uniżoność i służalczość wobec władz zaborczych oraz rozgrywki partyjne ugrupowań galicyjskich.

Osobom o wyrafinowanych gustach, ceniącym niepowtarzalną estetykę o wysokim poziomie artystycznym polecamy krakowskie „Liberum Veto: pismo poświęcone polityce, literaturze i sztuce” lub „Maski. Literatura, sztuka, satyra”. Oba pisma skupiały wokół siebie najwybitniejsze talenty Młodej Polski: S. Przybyszewski, K. Przerwa-Tetmajer, F. Mirandola, W. S. Reymont, L. Chwistek, J. Tuwim, A. Nowaczyński, B. Hertz.

Do najstarszych czasopism prezentowanych na wystawie należą: „Humorysta Warszawski” z 1839 roku oraz „Ćma z Domu Pokraczankaz 1862 roku.

Zainteresowanych tematem, ciekawych humoru i dowcipu dawno minionych dni zapraszamy do Biblioteki przy ul. Gdańskiej 100/102. Wszystkie prezentowane na wystawie czasopisma są częścią zbiorów Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Łodzi.

Wiadro dowcipu i kropla historii – to właśnie otrzymają zwiedzający.
Zapraszamy do obejrzenia ekspozycji prezentowanej na parterze Biblioteki
w dniach od 23 stycznia do 1 marca 2014 roku.
Wystawę przygotował Dział Informacji Naukowej WBP.

 

Sieć Bibliotek Samorządowych

Sieć Bibliotek Samorzadowych

WBP w Łodzi sprawuje opiekę merytoryczną nad bibliotekami publicznymi w Łodzi i na terenie województwa.

Czytaj więcej...