piątek, 23 października 2020

Aktualności

Najnowsze wiadomości

Katalogi on-line

Poszukaj zbiorów on-line

Godziny otwarcia

Dni i godziny otwarcia
Strona główna Wystawy Wystawa „Najsłynniejsze opery w zbiorach WBP im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Łodzi”.
Wystawa „Najsłynniejsze opery w zbiorach WBP im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Łodzi”.

Wszystkich melomanów, miłośników muzyki operowej oraz pozostałych czytelników Biblioteki zapraszamy do oglądania wystawy zatytułowanej  „Najsłynniejsze opery w zbiorach WBP im. Marszałka Józefa Piłsudskiego”, która prezentuje 32 najsłynniejsze opery polskich oraz światowych kompozytorów począwszy od opery Norma Vincenza Belliniego, poprzez Carmen Georgesa Bizeta, Łucja z Lammermooru Gaetana Donizettiego, Halka Stanisława Moniuszki, Czarodziejski flet Wolfganga Amadeusza Mozarta, Gioconda Amilcare’a Ponchielliego, Madame Butterfly Giacoma Pucciniego, aż po Walkiria Richarda Wagnera.

Różnorodność zgromadzonych zbiorów w postaci książek, nut, płyt CD, płyt analogowych, czy kolekcji oper La Scala wydanej na płytach DVD pochodzi z Działu Zbiorów Audiowizualnych.  Wydawnictwa nutowe pochodzą głównie z przełomu XIX/XX wieku, wydane m.in. przez Universal-Edition, C. F. Peters,  G. Ricordi & C., Gebethner i Wolff, czy August Cranz.

W związku z 200. rocznicą urodzin Giuseppe Verdiego główna gablota w hollu Biblioteki poświęcona została operom tego wybitnego kompozytora. Wśród nich wymienić należy: Aida, Bal maskowy, Don Carlos, Falstaff, Makbet, Nabucco, Nieszpory sycylijskie, Rigoletto, Traviata oraz Trubadur.

Ważne miejsce na wystawie zajmują afisze z premier, które odbyły się w gmachu  Teatru Wielkiego w Łodzi w latach 1967 - 1995, wśród nich znajduje się m.in. afisz z premiery Kniaź Igor Aleksandra Borodina, którego premiera odbyła się 20 stycznia 1967 roku. Był to rok, który zapoczątkował nowy rozdział w historii łódzkiej sceny operowej. Można tu zobaczyć również afisz z premiery Cyrulik sewilski Gioacchina Rossiniego, która to odbyła się z okazji 100. rocznicy urodzin kompozytora - 15 lutego 1969 roku w reżyserii Ryszarda Sobolewskiego ; afisz z premiery Dama Pikowa Piotra Czajkowskiego, która odbyła się 5 listopada 1967 roku - W 50 rocznicę Wielkiej Rewolucji Październikowej oraz afisz z premiery Borys Godunow Modesta Musorgskiego, która odbyła się 10 i 11 stycznia 1987 z okazji 20-lecia Teatru Wielkiego.  Całość ekspozycji wzbogacają oryginalne fotografie, zaproszenia oraz programy, które pochodzą ze zbiorów regionalnych WBP. Wystawę można oglądać do 13 listopada br.

 

Sieć Bibliotek Samorządowych

Sieć Bibliotek Samorzadowych

WBP w Łodzi sprawuje opiekę merytoryczną nad bibliotekami publicznymi w Łodzi i na terenie województwa.

Czytaj więcej...