niedziela, 25 lipca 2021

Aktualności

Najnowsze wiadomości

Katalogi on-line

Poszukaj zbiorów on-line

Godziny otwarcia

Dni i godziny otwarcia
Strona główna Wystawy „Myślące książki – światowe oblicza picturebook”. Wystawa prac Iwony Chmielewskiej
„Myślące książki – światowe oblicza picturebook”. Wystawa prac Iwony Chmielewskiej

Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Marszałka Józefa Piłsudskiego zaprasza w dniach 2 - 18 stycznia 2013 r. do obejrzenia wystawy prac Iwony Chmielewskiej „Myślące książki – światowe oblicza picturebook”. Wystawa prezentowana była wcześniej w foyer Gmachu Międzynarodowych Targów Łódzkich podczas II Salonu Ciekawej Książki, a pojawiła się w Bibliotece im. J. Piłsudskiego dzięki uprzejmości autorki prac oraz Stowarzyszenia Twórców Kultury i Sztuki Kamienica 56 i Księgarni Poza Rozkładem.

Iwona Chmielewska urodziła się w 1960 r. w Pabianicach, gdzie mieszkała  przez 18 lat.  Ukończyła grafikę warsztatową na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu w 1984 r. Mikołaja Kopernika w Toruniu. Mieszka i pracuje w Toruniu.  Iwona Chmielewska jest laureatką nagrody głównej Bologna Ragazzi Award 2011 w kategorii Non Fiction za ilustracje do koreańskiej książki „A house of the mind: maum” z tekstem Kim Hee-Kyung, a także autorką wielokrotnie nagradzanego „Pamiętnika Blumki” - Książki Roku 2011 Polskiej Sekcji IBBY w kategorii książka obrazkowa. Jako ilustratorka i grafik znana jest przede wszystkim z autorskich książek obrazowych o wysokich walorach artystycznych, które wydawane są w Korei Południowej, w Chinach, na Taiwanie, w krajach hiszpańskojęzycznych, a ostatnio w Niemczech i w Polsce. Książka obrazowa działa za pomocą obrazu i słowa, staje się w wykonaniu Iwony Chmielewskiej książką „na całe życie”. Poruszając ważne problemy społeczne i filozoficzne, prowokuje do myślenia i szukania odpowiedzi – dziecko, rodzica i każdego dorosłego.

Na wystawie w holu WBP prezentujemy wybór oryginałów ilustracji z trzech książek Iwony Chmielewskiej:

„Do połowy pełne czy do połowy puste?” - książka dotykająca problemu inności, tolerancji, otwartości na drugiego człowieka, problemu względności i tłumacząca filozoficzne pojęcie relatywizmu

„Dwoje ludzi” -  książka opowiadająca o relacjach międzyludzkich, związkach, budowaniu wspólnego życia w piękny, nieoczywisty i metaforyczny sposób.

„Królestwo dziewczynki” -  książka prezent dla wszystkich kobiet, dziewczynek i tych, którzy fascynują się kobiecością i jej różnymi stronami. Pełna baśniowych odwołań praca pokazująca drogę wkraczania w kobiecość.

Ilustracjom towarzyszy wybór książek Iwony Chmielewskiej ze zbioru Anny Mrozińskiej, autorki bloga Poza Rozkładem.

 

Poza Rozkładem

http://pozarozkladem.blogspot.com/

 

Stowarzyszenie Twórców Kultury i Sztuki Kamienica 56

http://kamienica56.org.pl/

 

Sieć Bibliotek Samorządowych

Sieć Bibliotek Samorzadowych

WBP w Łodzi sprawuje opiekę merytoryczną nad bibliotekami publicznymi w Łodzi i na terenie województwa.

Czytaj więcej...