wtorek, 11 sierpnia 2020

Aktualności

Najnowsze wiadomości

Katalogi on-line

Poszukaj zbiorów on-line

Godziny otwarcia

Dni i godziny otwarcia
Strona główna Wystawy Wystawa: Rady, porady nie od parady... Dawne poradniki polskie od 1800 do 1939 roku
Wystawa: Rady, porady nie od parady... Dawne poradniki polskie od 1800 do 1939 roku

Wystawa prezentowana jest w holu wystawowym Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego, Łódź ul. Gdańska 100/102, od 16 lipca do 3 września 2012 roku. Zapraszamy.

Wystawa prezentuje wybór XIX i XX – wiecznych poradników kucharskich, gospodarskich, dotyczących higieny, kosmetyki, zielarstwa i leczenia chorób, doboru lektur, rozrywek, myślistwa, uprawy roli, sadzenia sadów, pielęgnowania roślin, zakładania pasiek i ogrodów, hodowli koni, bydła rogatego i trzody chlewnej oraz prowadzenia domu w mieście i na wsi.

Poradniki były i są formą literatury kierowaną do konkretnego odbiorcy. Na wystawie można zobaczyć liczne poradniki adresowane do pań jako żon, matek i gospodyń, do nauczycieli, włościan, służby i zamożniejszych gospodarzy.

Na łamach literatury poradnikowej poruszano zagadnienia dotyczące niemal wszystkich sfer życia. Do najciekawszych należą poradniki traktujące o wychowywaniu dzieci, roli kobiety w społeczeństwie tamtych czasów (kobieta jako matka, żona i pani domu) czy zwyczajach i normach towarzyskich. Warto także zwrócić uwagę na publikacje dotyczące porad dla włościan, hodowców zwierząt i gospodarzy wiejskich.

Ekspozycję urozmaicają kopie XIX – wiecznych rycin opublikowanych na łamach pisma „Kłosy: czasopismo ilustrowane tygodniowe, poświęcone literaturze, sztuce i nauce” oraz przedmioty użytku codziennego.

 

Sieć Bibliotek Samorządowych

Sieć Bibliotek Samorzadowych

WBP w Łodzi sprawuje opiekę merytoryczną nad bibliotekami publicznymi w Łodzi i na terenie województwa.

Czytaj więcej...