niedziela, 25 lipca 2021

Aktualności

Najnowsze wiadomości

Katalogi on-line

Poszukaj zbiorów on-line

Godziny otwarcia

Dni i godziny otwarcia
Strona główna Wystawy Wystawa "Artur Szyk - człowiek dialogu"
Wystawa "Artur Szyk - człowiek dialogu"

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Marszałka J. Piłsudskiego zaprasza na wystawę "Artur Szyk – człowiek dialogu".

Dnia 14 września 2011 r. o godz. 18:00 w Muzeum Miasta Łodzi, w ramach festiwalu Łódź Czterech Kultur  będzie otwarta wystawa „Artur Szyk – człowiek dialogu”, której organizatorem jest Centrum Dialogu im. Marka Edelmana, współorganizatorami: Muzeum Miasta Łodzi,  Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Marszałka J. Piłsudskiego, The Artur Szyk Society (USA), Fundacja Monumentum Iudaicum Lodzense.

Artur Szyk – (ur. 1894 w Łodzi, zm. w  1951 USA) był artystą grafikiem, ilustratorem  książek, scenografem i karykaturzystą.

Na wystawie będzie prezentowany  m. in. „Statut Kaliski” z ilustracjami Artura Szyka, pochodzący ze zbiorów Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Marszałka J. Piłsudskiego.

„Statut Kaliski”  to wydany w 1264 r. przez  księcia  Bolesława Pobożnego dokument określający w 36 punktach status prawny Żydów w Wielkopolsce, który szybko został rozszerzony przez kolejnych władców na inne ziemie polskie.

Artur Szyk stworzył w latach 1926–1928 bogatą oprawę graficzną statutu. Całość  składa się z 45 luźnych kart oraz jednej dodatkowej pełniącej rolę kolofonu. Zawarte na planszach ryciny są srebrzone i złocone. Całość umieszczona jest w sztywnej tece, na której został wytłoczony w złotym kolorze ukoronowany orzeł z trzema herbami: Pogonią, Archaniołem i Gryfem. Oryginalne ilustracje Artura Szyka w formie miniatur przedstawiają dzieje polsko- żydowskie od XIII wieku do udziału Żydów w Legionach Polskich. Jak twierdził artysta, do stworzenia ilustracji zainspirował go przewrót majowy z 1926 roku i wielki szacunek dla Józefa Piłsudskiego. Pierwszy egzemplarz Statutu wydrukowany w technice heliograwiurowej zadedykował właśnie marszałkowi.

W Polsce do tej pory udało się odnaleźć sześć tek "Statutu Kaliskiego", w tym dwie kompletne. Oryginały malowane przez Artura Szyka zachowały się i znajdują się  w Muzeum Żydowskim w Nowym Jorku, gdzie zostały złożone jako depozyt przez rodzinę artysty. W zbiorach WiMBP im. Marszałka J. Piłsudskiego znajduje się egzemplarz „Statutu Kaliskiego” zawierający 37 kart.

Wystawa w Muzeum Miasta Łodzi będzie czynna do 16 października 2011 r.

 

Sieć Bibliotek Samorządowych

Sieć Bibliotek Samorzadowych

WBP w Łodzi sprawuje opiekę merytoryczną nad bibliotekami publicznymi w Łodzi i na terenie województwa.

Czytaj więcej...