niedziela, 25 lipca 2021

Aktualności

Najnowsze wiadomości

Katalogi on-line

Poszukaj zbiorów on-line

Godziny otwarcia

Dni i godziny otwarcia
Strona główna Wystawy Wystawa: Literatura iberoamerykańska w zbiorach Książnicy Łódzkiej
Wystawa: Literatura iberoamerykańska w zbiorach Książnicy Łódzkiej

Zachęcamy Państwa do obejrzenia wystawy pt. „Literatura iberoamerykańska w zbiorach Książnicy Łódzkiej” przygotowanej w naszej Bibliotece, na letnie miesiące 2011 roku. Ekspozycja została wzbogacona ciekawymi i unikalnymi zbiorami z łódzkiego Muzeum Archeologiczno-Etnograficznego pochodzącymi z krajów latynoamerykańskich.

Mottem wystawy jest cytat zaczerpnięty z powieści Gabriela Garcii Marqueza

To już byłby koniec tego zasranego świata (…) gdyby
ludzie podróżowali pierwszą klasą,
a literatura wagonem bagażowym.”

Zgadzając się ze słusznością słów laureata Nagrody Nobla, przygotowaliśmy na wakacyjne miesiące tego roku wystawę wprowadzającą w klimat prozy twórców pochodzących z egzotycznej Ameryki Południowej. Do najbardziej charakterystycznych twórców literatury iberoamerykańskiej, których książki prezentowane są na wystawie, należą m.in.: Jorge Luis Borges , Alejo Carpentier, Miguel Angel Asturias, Agustin Yanez, Ernesto Sabato , Gabriela Garcii Marqueza oraz Julio Cortazar, Carlos Fuentes, Jose Donoso, Alejo Carpentier, Vargas llosa, Luis Rafael Sanchez, Allende i inni.

Dla polskiego czytelnika literatury iberoamerykańskiej 20 i 21 wieku szczególnie widoczne jest odrzucenie przez nią estetyki realistycznej, mimetycznego opisu rzeczywistości. Świat przedstawiony postrzegany jest z perspektywy subiektywnej, narracja często jest fragmentaryczna, towarzyszy jej zjawisko dezintegracji postaci. Czas traci swój linearny charakter, przestrzeń zyskuje wymiar symboliczny bądź metaforyczny. Magia, fantazje, sny, koszmary, stany nieświadomości bądź podświadomości budują inny, nieracjonalny wymiar rzeczywistości. Podstawową składową świata przedstawionego jest mit, co sprawia, że powieści zyskują uniwersalną i wielowymiarową perspektywę interpretacji. Często też zmieniają się relacje autor-narrator-czytelnik, a lekturę pojmuje się jako część procesu twórczego. Wiąże się z tym koncepcja dzieła otwartego. Skomplikowana struktura dzieła ma być odbiciem chaosu, jaki otacza współczesnego człowieka. Wydaje się właśnie, że nowy, niezwykły sposób narracji, owa trudność, zagmatwanie, niepokój i wieloznaczność, przedstawianie świata jako labiryntu, człowieka zaś jako cząstki kosmosu jest dla nas Europejczyków tak bardzo pociągające…

Na wystawie, w oszklonych gablotach, znalazły się wykonane ręcznie, niezwykłe przedmioty użytku codziennego pochodzące z Meksyku, Peru, Kolumbii, Ekwadoru np. zachowane fragmenty tkanin z okresu prekolumbijskiego, czyli ok. 500-350 r. p.n.e.; piękne naczynia ceramiczne, garnki i czarki gliniane, aztecki kalendarz gliniany w kształcie dysku z tekstem hieroglificznym, miski z tykwy, grzebienie i bransoletki ze szklanych paciorków. Zbiory te zostały wypożyczone z Muzeum Archeologiczno—Etnograficznego w Łodzi. W całość ekspozycji zostały wplecione fotografie z życia codziennego współczesnych mieszkańców krajów latynoamerykańskich.

Wystawa prezentowana będzie do 31 sierpnia br. Na parterze w holu wystawowym Biblioteki, ul. Gdańska 100/1202, poniedziałek – wtorek w godz. 8.00 – 15.00, środa, czwartek, piątek 12.00 – 19.30.

Zapraszamy.

 

Sieć Bibliotek Samorządowych

Sieć Bibliotek Samorzadowych

WBP w Łodzi sprawuje opiekę merytoryczną nad bibliotekami publicznymi w Łodzi i na terenie województwa.

Czytaj więcej...