wtorek, 04 sierpnia 2020

Aktualności

Najnowsze wiadomości

Katalogi on-line

Poszukaj zbiorów on-line

Godziny otwarcia

Dni i godziny otwarcia
Strona główna Wystawy Wystawa z okazji beatyfikacji papieża Jana Pawła II
Wystawa z okazji beatyfikacji papieża Jana Pawła II

"Jestem owszem Następcą Piotra, ale również i św. Pawła,
który aby uprawiać apostolat ciągle wędrował po świecie".
Jan Paweł II

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Marszałka J. Piłsudskiego w Łodzi zaprasza do obejrzenia wystawy przygotowanej z okazji beatyfikacji papieża Jana Pawła II.

Wystawa przybliża niezapomnianą postać Jana Pawła II, jego naukę, spotkania z wiernymi, z politykami, z ludźmi chorymi i biednymi, z młodzieżą i dziećmi.

Celem wystawy jest zaznaczenie, podkreślenie i przypomnienie jego działań, gestów i przekazanych nauk. Jego słowa i działania wycisnęły bez wątpienia znaczące piętno na naszych i przyszłych czasach.

Wystawa prezentowana będzie do 5 maja br. na parterze w holu wystawowym Biblioteki, ul. Gdańska 100/102, od poniedziałku do piątku w godz. 8.00 – 19.30, w soboty 8.00 – 15.00.

Nazywany był i jest: „Ojcem wszystkich”, „Papieżem wolności”, „Papieżem młodzieży i dzieci”.

Bez wahania można powiedzieć, że Jan Paweł II był największym dotąd papieżem – pielgrzymem i ten aspekt jego pontyfikatu został podkreślony w przygotowanej wystawie.

Papież podczas swoich 102 podróży przebył ponad 1,6 miliona kilometrów, odwiedził 135 krajów na całym świecie. Był m.in. w Meksyku (1979 r.), Brazylii (1980 r.), Argentynie (1982 r.), Wielkiej Brytanii (1982 r.), Indiach (1986 r.), Bośni i Hercegowinie (1997 r.), na Kubie (1998 r.), Ukrainie (2001 r.) i Grecji (2001 r.). Spełnił swoje wielkie marzenie - odwiedził Ziemię Świętą w roku milenijnym, niestety nie było mu dane spełnić innego marzenia - odbyć pielgrzymki do Rosji. Na ekspozycji prezentowane są liczne zdjęcia z niezapomnianych spotkań z Janem Pawłem II.

Z fotografii do najciekawszych należą te z pierwszej i drugiej pielgrzymki Ojca Świętego do Polski w 1979 i 1983 roku – doskonale oddające atmosferę tamtych dni. Niezwykłe słowa papieża skierowane wówczas do Polaków "Nie lękajcie się", "Musicie być mocni mocą wiary" czy słynne "Niech zstąpi duch Twój i odnowi oblicze ziemi! Tej ziemi!" Wypowiedziane podczas pielgrzymek do kraju, powtarzane były z ust do ust i zapadły w pamięć i w serca rodaków. Podtrzymywały one wówczas Polaków na duchu w tak trudnym dla nas czasie stanu wojennego.

Jan Paweł II kochany był na całym świecie, co doskonale dokumentują pozostałe fotografie i książki. Kochano i ceniono go za dobroć, ciepło, mądrość, otwartość, dystans do samego siebie, poczucie humoru. Potrafił przyciągnąć do siebie miliony wiernych na całym świecie - Był serdecznym duszpasterzem, twardo broniącym wartości wyznawanych przez siebie i współczesny Kościół. Był wielkim autorytetem moralnym dla milionów ludzi.

W pamięci współczesnych zapisały się również gesty Ojca Świętego. Nie były one obliczone na poklask, lecz często w skrótowy, czytelny dla wszystkich sposób wyrażały głęboką myśl. Także miłość, jaką papież obdarowywał wszystkich, którzy znaleźli się na jego drodze. Kiedy Jan Paweł II wkładał na głowę indiański pióropusz albo palił fajkę pokoju, była w tym akceptacja i docenienie rodzimej kultury Indian, tak lekceważonej przez białych. Gdy całował ziemię kraju, do którego pielgrzymował, wyrażał przez to szacunek dla wszystkich jego mieszkańców i budził w nich poczucie dumy. Za te gesty kochał go cały świat.

Wystawę ozdabiają liczne książki, wydawnictwa albumowe związane z życiem i pontyfikatem Jana Pawła II oraz encykliki papieskie i jego twórczość literacka.

Warto zwrócić uwagę na przepiękne albumy m.in. wydawnictwa Biały Kruk, przedstawiające kolejne lata pontyfikatu Jana Pawła z fotografiami Adama Bujaka i Arturo Mari.

Ciekawostką wystawy są grafiki Jerzego Drużyckiego pt. „Z okazji wyboru na Stolicę Piotrową” oraz odwiedzin w ojczyźnie Ojca Świętego Jana Pawła II-go z 1979 i 1983 roku, wykonane techniką drzeworytu.

Jednym z priorytetów Jana Pawła II był szeroko pojęty ekumenizm i dialog międzyreligijny - to, jak wiele uczynił dla tej idei, można było zaobserwować po jego śmierci: w uroczystościach pogrzebowych wzięli udział przedstawiciele niemal wszystkich religii świata, a transmisję z mszy pogrzebowej pokazywały nawet takie telewizje, jak arabskie Al Dżazira i Al Arabija. Żaden konkretny, ustalony z dokładnością do minuty moment czasu nie zapisał się w świadomości milionów żyjących dziś ludzi tak bardzo, jak rok 2005, sobota 2 kwietnia, godzina 21.37. Wtedy to właśnie, w osiemdziesiątym piątym roku życia i dwudziestym siódmym roku pontyfikatu, zmarł papież Jan Paweł II.

Papież był przede wszystkim najwyższym kapłanem Kościoła katolickiego, religijnym przywódcą ponad miliarda katolików na świecie, jednym z najważniejszych duchowych przywódców religijnych na świecie. Był też jednym najwybitniejszych przywódców światowych w XX wieku. Był papieżem troski o prawa człowieka, o pojednanie między narodami i religiami, papieżem pokoju, zawsze niestrudzenie głosił światu potrzebę pokoju i odrzucenia konfliktów zbrojnych.

 

Zapraszamy!

 

Sieć Bibliotek Samorządowych

Sieć Bibliotek Samorzadowych

WBP w Łodzi sprawuje opiekę merytoryczną nad bibliotekami publicznymi w Łodzi i na terenie województwa.

Czytaj więcej...