niedziela, 25 lipca 2021

Aktualności

Najnowsze wiadomości

Katalogi on-line

Poszukaj zbiorów on-line

Godziny otwarcia

Dni i godziny otwarcia
Strona główna Wystawy Wystawa "Zachodnia Irlandia, Wyspy Aran, Dublin – Magia i Celtycki Duch"
Wystawa "Zachodnia Irlandia, Wyspy Aran, Dublin – Magia i Celtycki Duch"

Wystawa „Zachodnia Irlandia, Wyspy Aran, Dublin – Magia i Celtycki Duch” prezentowana od 14 marca do 5 kwietnia 2011 r. w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Marszałka J. Piłsudskiego jest fotograficzną wędrówką po jednym z najpiękniejszych zakątków Irlandii. Zachód to Atlantyckie wybrzeża, poszarpane klify Wysp Aran, zapierające dech widoki z klifów Moheru.

Jakby mało było cudownych krajobrazów  Zachodnia Irlandia ma Krainę Pragnień Serca, gdzie wróżki i elfy mieszkają na szczytach gór o niespotykanych kształtach jak Ben Bulben i Ben Wiskin.  Mity i legendy związane z zaręczynowym pierścieniem Claddagh to domena Galway – kulturalnego serca Irlandii. Zachodnia Irlandia to wymarzona kraina dla podróżnika z aparatem fotograficznym. Nasza podróż wiodła przez niezwykłe miejsca, od mistycznego oszałamiającego swym ogromem i urokiem Atlantyku, przez zagubione na nim Wyspy Aran i Zachodnie Wybrzeże, gdzie magia dawnych wieków jest wciąż żywa, a muzyka i celtycki język nigdy nie cichną, aż po charyzmatyczną stolicę pisarzy, Dublin. Chociaż ulotne chwile tak trudno zatrzymać, mamy nadzieję, że chociaż część z nich udało nam się zachować na zdjęciach.

Jedne z najcenniejszych wspomnień dotyczą Wysp Aran. To tam doświadczyłyśmy niezwykłego klimatu prawdziwej, wciąż niezmienionej, dawnej Irlandii, niepowtarzalnej atmosfery spokoju, piękna, królestwa sił natury, a także prostego, czasem niełatwego życia mieszkańców wysp. Mieszkańcy Aranów mają w sobie coś niezwykłego, naturalną szlachetność i godność. To właśnie tam, na Aranach, gwiaździste noce są tak piękne jak nigdzie indziej, na klifach Inishmore, nocą, niebo usiane jest gwiazdami, a Droga Mleczna, chyli się aż po horyzont do oceanu. Dublin na fotografiach to jego mniej znane pomniki, to   jedna z najpiękniejszych na świecie Bibliotek w Trinity College i jedna  z najstarszych - Biblioteka Marsha.

Przez jeden dzień w roku każdy z nas jest Irlandczykiem, to 17 marca – Dzień Świętego Patryka.  Na fotografiach  można obejrzeć jak Dublińczycy bawią się w ten szczególny dla nich dzień, odwiedzimy też Katedrę poświęconą Patrykowi, jeden z najważniejszych obiektów sakralnych w Irlandii. W szklanej witrynie, w hallu przybliżamy kulturę Irlandii – jej ojczysty język i charakterystyczną, znaną na całym świecie muzykę. Irlandia jest tam, gdzie zaczyna się opowieść – nasz zbiór książek, znanych i mniej znanych w Polsce Irlandzkich pisarzy, pokazuje  dlaczego Dublin to ciągle stolica literatury.  Na zdjęciach  można zobaczyć, że w Irlandii bywanie w pubach jest równie normalne jak oddychanie.  Pokazujemy nasze skromne skarby - najprawdziwszy arański beret, imitację dzwonka Św. Patryka, tin whistle i porcelanowe serduszko.

Nad wystawą czuwa najprawdziwszy Irlandzki Leprechaun – zielony krasnoludek, który w odróżnieniu od naszych poczciwych krasnali potrafi być nieprzewidywalny i płatać najróżniejsze figle. Zapraszamy na niezwykłą podróż – na Szmaragdową Wyspę, ale i do świata srebrno-błękitnego Atlantyku i miodowo-złotego Dublina.

Mariola i Agnieszka Socha

 

Sieć Bibliotek Samorządowych

Sieć Bibliotek Samorzadowych

WBP w Łodzi sprawuje opiekę merytoryczną nad bibliotekami publicznymi w Łodzi i na terenie województwa.

Czytaj więcej...