niedziela, 25 lipca 2021

Aktualności

Najnowsze wiadomości

Katalogi on-line

Poszukaj zbiorów on-line

Godziny otwarcia

Dni i godziny otwarcia
Strona główna Wystawy Wystawa: Morderca przychodzi nocą …
Wystawa: Morderca przychodzi nocą …

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Marszałka J. Piłsudskiego zaprasza do obejrzenia wystawy „Morderca przychodzi nocą … kryminał i sensacja w zbiorach Książnicy Łódzkiej”, która przybliża historię powieści kryminalnej. Na ekspozycji prezentowane są utwory klasyków gatunku począwszy od Arthura Conana Doyla,  Gilberta K. Chestertona, Agathy Christie i jej rywalki Dorothy Sayers, Joe Alexa oraz prekursora amerykańskiego czarnego kryminału Raymonda Chandlera.

 

Para szwedzkich pisarzy: Maj  Sjöwall  i Per Wahlöö – którzy znacznie przyczynili się do  rozwoju gatunku – przypomina nam powieści kryminalne za lat 60-tych XX wieku.  Współczesne kryminały reprezentowane są przez twórczość Henninga Mankella, Borysa Akunina, Aleksandry Marininy, Maxime Chattam, Freda Vargasa, Roberta van Gulik, Michael’a Connelly, Manuela Vázqueza Monatalbána, Marka Krajewskiego, Marcina Świetlickiego, Jerzego Edigey’a i innych. Wystawa przypomina też sylwetki wspaniałych literackich i filmowych detektywów: Kojaka, Monka, Colombo, porucznik Sławomira Borewicza, inspektor Jacques Clouseau i Kurta Wallandera.

Przez lata powieść kryminalna była uważana za gatunek niegodny uwagi czytelników i dobrych pisarzy, przez co spychany  był na margines twórczości literackiej. Wielu pisarzy wydawało swe powieści kryminalne pod pseudonimami. Tym niemniej,  rozwój gatunku przyczyniał się do coraz większej popularności kryminałów. Dlaczego czytamy kryminały? Żywiołem dobrego kryminału  jest zawsze ciekawa historia, zagadka. Kryminał jest rodzajem gry z czytelnikiem, która toczy się według ustalonych reguł i którą czytelnik chętnie podejmuje.  Wystawa przygotowana przez Dział Informacji Naukowej, prezentowana będzie do 4 lutego 2011 roku na parterze w holu wystawowym Biblioteki.

 

 

 

Sieć Bibliotek Samorządowych

Sieć Bibliotek Samorzadowych

WBP w Łodzi sprawuje opiekę merytoryczną nad bibliotekami publicznymi w Łodzi i na terenie województwa.

Czytaj więcej...