niedziela, 25 lipca 2021

Aktualności

Najnowsze wiadomości

Katalogi on-line

Poszukaj zbiorów on-line

Godziny otwarcia

Dni i godziny otwarcia
Strona główna Wystawy Od deszczu łez kobiecych rozkwitają magazyny mód - wizerunek kobiety w polskiej prasie dla pań w latach 1820 – 1960
Od deszczu łez kobiecych rozkwitają magazyny mód - wizerunek kobiety w polskiej prasie dla pań w latach 1820 – 1960

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. J.Piłsudskiego w Łodzi serdecznie zaprasza na wystawę pt. „Od deszczu łez kobiecych rozkwitają magazyny mód – wizerunek kobiety w polskiej prasie dla pań w latach 1820 – 1960”. Wystawę można oglądać w holu głównym Biblioteki w dniach  16 - 30 X 2008 r.


Na wystawie prezentowane są polskie czasopisma dla płci pięknej począwszy od lat dwudziestych XIX wieku po lata 60 te XX w. Najstarsze periodyki dla pań to : „Wanda. Tygodnik Polski Płci pięknej i Literaturze poświęcony”, „Pamiętnik dla płci pięknej” oraz „Pierwiosnek. Noworocznik na rok 1838, zebrany i ułożony przez Paulinę K***, obejmujący pisma samych dam, z ryciną”.
    Czasopisma dla pań z drugiej połowy XIX wieku, które można zobaczyć na wystawie, to niezapomniany „Bluszcz" – wzór i punkt odniesienia dla prasy kobiecej ukazującej się przed drugą wojną światową oraz „Tygodnik Mód i Powieści”, „Kalina”, „Niewiasta”.
Polska prasa dla pań z lat 1905 – 1939 była bardzo bogata i różnorodna. Pojawiły się pisma o charakterze politycznym, prasa katolicka, elitarne czasopisma społeczno – kulturalne, fachowe, sportowe, feministyczne. Wyeksponowane zostały takie czasopisma jak, np. „Głos Gospodyń Wiejskich”, „Pracownica Katolicka” – dwutygodnik o skromniej szacie graficznej adresowany do służących, eleganckie pismo  „Świat Kobiecy – Rekord”, „Praktyczna Pani”, „Moja Przyjaciółka” i feministyczny „Ster”. Z lata drugiej wojny światowej zachowały się unikalne, konspiracyjne pisma kobiece „Kobieta na Barykadzie” i „Żywia”

{yoogallery src=[/galerie/yoo/2008/kobieta/] width=[100]}

 

Sieć Bibliotek Samorządowych

Sieć Bibliotek Samorzadowych

WBP w Łodzi sprawuje opiekę merytoryczną nad bibliotekami publicznymi w Łodzi i na terenie województwa.

Czytaj więcej...