środa, 06 lipca 2022

Aktualności

Najnowsze wiadomości

Katalogi on-line

Poszukaj zbiorów on-line

Godziny otwarcia

Dni i godziny otwarcia
Zagraj w Lema

Projekt logo "Zagraj w Lema": Zofia Worpus-Budziejewska.


Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Łodzi  realizuje projekt ,,Zagraj w Lema”. Tematem zaplanowanych wydarzeń będzie życie i twórczość S. Lema w 100-lecie urodzin.

W ramach projektu zaplanowano:

  1. Warsztaty z tworzenia scenariuszy do gier i obsługi aplikacji ActionTrack.
  2. Przygotowanie gry mobilnej na smartfony przez grupę przeszkolonych bibliotekarzy we współpracy z trenerem i pracownikami WBP w Łodzi, na podstawie życia i twórczości Stanisława Lema.
  3. Organizacja pierwszej rozgrywki gry – rozgrywka międzybiblioteczna zgłoszonych drużyn z poszczególnych bibliotek o zdobycie jak największej ilości punktów. Po pierwszej rozgrywce międzybibliotecznej gra zostanie udostępniona użytkownikom bibliotek.
  4. Włączenie klubów DKK – organizacja jednego ze spotkań poświęconego wybranej powieści S. Lema.
  5. Organizacja konferencji dla bibliotekarzy – wykłady na temat życia i twórczości pisarza, spotkanie autorskie, prezentacja gry przez jej twórców. Konferencja skierowana będzie do bibliotekarzy z bibliotek publicznych województwa łódzkiego.

Z gry będą mogli  korzystać bibliotekarze, a przede wszystkim użytkownicy bibliotek z województwa łódzkiego. Przygotowana gra będzie nową ofertą kulturalną dla młodzieży oraz pozostałych mieszkańców województwa łódzkiego.

Zaplanowane działania mają na celu podniesienie kompetencji kulturowych i edukacyjnych bibliotekarzy i tym samym zwiększenie standardów usług świadczonych dla społeczności lokalnych.

Projekt realizowany jest przez Dział Metodyki, Analiz i Szkoleń. W razie pytań prosimy o kontakt: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. , Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. , tel. 42 637 68 35.

Projekt ,,Zagraj w Lema” został dofinansowany ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

ActionTrack - warsztaty dla bibliotekarzy

W piątek 3 września odbyły się pierwsze warsztaty dla bibliotekarzy w ramach projektu „Zagraj w Lema”. Dziesięcioosobowa grupa bibliotekarek zebrała się WBP w Łodzi, aby poznać techniczne możliwości aplikacji do tworzenia mobilnych gier na smartfony. Zajęcia prowadziła trenerka Alicja Krawczyńska z firmy Good Books. Warsztaty były zaplanowane tak, aby bibliotekarki poznały krok po kroku zasady tworzenia szablonów oraz gier. Uczestniczki szkolenia miały możliwość stworzenia swojej mini gry i przetestowania jej. Podsumowaniem zajęć był udział w grze mobilnej „Literacki surfing” przygotowanej przez pracowników WBP w Łodzi. Gra prowadziła uczestników ulicami Łodzi po śladach literatów związanych z miastem.

To nie koniec naszych warsztatów, następne szkolenia  odbędą się 8 i 16 września, teraz spotkamy się online i będziemy pracować dalej tworząc wspólną grę na temat życia i twórczości Stanisława Lema.

01
01
02
03
04
05
06
07

Gra „Kosmiczny dyLEMat”.

Uczestniczki warsztatów z tworzenia scenariuszy do gier  i obsługi aplikacji Action Track przygotowały grę na smartfony „Kosmiczny dyLEMat”. Fabuła gry opisuje przygody pilota Pirxa i jego zmagania z problemem wyruszenia w podróż, którą zaplanował. Gracz uczestnicząc w wędrówce z bohaterem odpowiada na pytania dotyczące życia i twórczości Stanisława Lema oraz dowiaduje się o ciekawostkach związanych z pisarzem.

Zachęcamy do zagrania w „Kosmiczny dyLEMat”. Gra jest bezpłatna i dostępna całą dobę dla wszystkich chętnych osób.

Aby zagrać potrzebny będzie smartfon z dostępem do Internetu, na telefonie należy  zainstalować darmową aplikację Action Track (pobrać z internetowych sklepów AppStore lub Google Play).

Aby przystąpić do gry należy zeskanować kod QR umieszczony na stronie WBP, w zakładce „Zagraj w Lema”, następnie pobrać grę i zaakceptować jej regulamin.

Gra powstała w ramach projektu ,,Zagraj w Lema”. Projekt  został dofinansowany ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.

Pobierz regulamin gry

 

 

Wyniki rozgrywki międzybibliotecznej.

Z ogromną przyjemnością ogłaszamy zwycięzców rozgrywki „Kosmiczny dyLEMat”, która odbyła się w dniu 22.10.2021.

I miejsce -  Ekipapb (Powiatowa Biblioteka Publiczna w Sieradzu)

II miejsce  - BPL (Biblioteka Publiczna w Łasku)

III miejsce - PAK Sulmierzyce (Gminna Biblioteka Publiczna w Sulmierzycach)

Wyróżnienia:

Gwiezdni Podróżnicy (Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Kutnie) i Planetarne Krasnoludy (Filia nr 2 Biblioteki Miejskiej w Łodzi)

Przy wyłonieniu zwycięzców brane były pod uwagę zdobyte punkty, w przypadku takiej samej ilości punktów decydował czas ukończenia gry.

Wręczenie nagród odbędzie się podczas konferencji „Zagraj w Lema”, która odbędzie się w dniu 26.11.2021 w WBP w Łodzi.

Serdecznie dziękujemy wszystkim drużynom i uczestnikom za udział w grze!

Konferencja online ,,Zagraj w Lema”

Zapraszamy do udziału w konferencji zorganizowanej w ramach projektu „Zagraj w Lema”. Konferencja odbędzie się 26 listopada 2021 w godz.10.00 -14.30. Udział w konferencji jest ogólnodostępny i bezpłatny.

Aby dołączyć do wydarzenia:

 

 

Wszystko czego potrzebujesz to najaktualniejsza wersja przeglądarki Google Chrome, Firefox, Safari, Edge lub Opery.

Na urządzeniu mobilnym możesz również:

 

  • Pobrać bezpłatną aplikację ClickMeeting (Android, iOS)
  • Wejść w aplikację
  • Wpisać ID pokoju: 467-791-265
  • Wpisać Twoje imię
  • Wpisać Twój adres e-mail

 

Gotowe!

Program konferencji

Powitanie: 10.00 - 10.05

 

10.05 - 10.50 Portret Lema. – Daniel Odija - pisarz, dziennikarz, publicysta i animator kultury.

10.55 - 11.40 Stanisław Lem a Obcość/Inność. Ujęcie antropologiczno - literackie - dr hab. prof. UŁ, Natalia Lemann.

11.45 - 12.30 Stanisław Lem: autor totalny - dr hab. UŁ,  Adam Mazurkiewicz. Pobierz prezentację.

 

Przerwa: 12.30 - 13.00

 

13.00 - 13.15 Gra ,,Kosmiczny dyLEMat” - przedstawienie  etapów pracy nad grą – uczestnicy  warsztatów z gamifikowania literatury w aplikacji ActionTrack. Magdalena Barlak (PBP w Łowiczu), Karolina Kurkowska (MBP w Sieradzu), Natalia Kiełbaska (GBP w Klonowej)

13.15 - 13.20 ,,Kosmiczny dyLEMat” – informacja o zwycięzcach rozgrywki międzybibliotecznej.

13.30 - 14.30 Spotkanie autorskie z Wojciechem Orlińskim - dziennikarzem, publicystą i pisarzem, autorem książek podróżniczych, fantastycznych i publicystycznych,   znawcą twórczości Stanisława Lema, autorem książki Co to są sepulki? Wszystko o Lemie (2007), czyli encyklopedycznego przewodnika po twórczości Lema, a także biografii Lema zatytułowanej Lem. Życie nie z tej ziemi (2017), książki Lem w PRL-u (2021) i scenariusza do poświęconego Lemowi filmu dokumentalnego Borysa Lankosza Autor Solaris – spotkanie autorskie poprowadzi Daniel Odija.

 

Podsumowanie

Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Łodzi  zakończyła realizację projektu ,,Zagraj w Lema” skierowanego do bibliotekarzy bibliotek publicznych woj. łódzkiego. Tematem realizowanych  wydarzeń było  życie i twórczość S. Lema w 100-lecie urodzin.

W ramach projektu zrealizowano:

•             Warsztaty z tworzenia scenariuszy do gier i obsługi aplikacji ActionTrack.

•             Grupa przeszkolonych bibliotekarzy we współpracy z pracownikami WBP w Łodzi przygotowała grę mobilną na smartfony ,,Kosmiczny dyLEMat”.

•             Przeprowadzono rozgrywkę międzybiblioteczną, w której udział  wzięły drużyny  z bibliotek publicznych. Po pierwszej rozgrywce międzybibliotecznej gra została udostępniona czytelnikom.

•             W wybranych  klubach DKK  jedno ze spotkań poświęcone było wybranej powieści S. Lema.

•             Konferencję dla bibliotekarzy, podczas której wygłoszone zostały 3 wykłady na temat życia i twórczości pisarza, zaprezentowane zostały etapy pracy nad grą, odbyło się też spotkanie autorskie z Wojciechem Orlińskim.

Poniżej link do konferencji:

•             https://youtu.be/tdlVpDmXeDA

 

 

 

Organizator:

Patroni medialni:

 

Sieć Bibliotek Samorządowych

Sieć Bibliotek Samorzadowych

WBP w Łodzi sprawuje opiekę merytoryczną nad bibliotekami publicznymi w Łodzi i na terenie województwa.

Czytaj więcej...