czwartek, 22 sierpnia 2019

Aktualności

Najnowsze wiadomości

Katalogi on-line

Poszukaj zbiorów on-line

Godziny otwarcia

Dni i godziny otwarcia
Strona główna RozPRACUJ to z biblioteką
RozPRACUJ to z biblioteką

RozPRACUJ to z biblioteką jest nowym pilotażowym przedsięwzięciem, realizowanym od 2012 r. przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego na terenie trzech województw: łódzkiego, mazowieckiego i świętokrzyskiego, we współpracy z Fundacją Inicjatyw Społeczno-Ekonomicznych, Centrum Wspierania Aktywności Lokalnej CAL oraz wojewódzkimi bibliotekami publicznymi z Łodzi i Kielc.

Celem projektu jest zmiana bibliotek publicznych w małych miejscowościach w centra aktywności lokalnej, w których osoby bezrobotne lub chcące zmienić pracę otrzymają profesjonalne wsparcie. W trakcie projektu bibliotekarze wezmą udział w szkoleniach z zakresu doradztwa zawodowego, w tym organizacji i świadczenia różnych form konsultacji indywidualnych, spotkań i warsztatów dla grup. Pracownicy bibliotek będą uczestniczyć również w szkoleniach informatycznych oraz nauczą się, jak obsługiwać specjalne narzędzie internetowe ułatwiające mieszkańcom ocenę własnego potencjału zawodowego. Placówki biblioteczne zostaną wyposażone w nowe komputery, laptopy, urządzenia wielofunkcyjne, z których użytkownicy będą korzystać nieodpłatnie. Powstaną także trzyletnie plany działań bibliotek, które będą mogły być realizowane dzięki specjalnie przeznaczony na to środkom finansowym (grantom). W efekcie biblioteki rozwiną swój własny model wsparcia dla osób poszukujących pracy. Realizacja projektu zostanie zakończona w lipcu 2014 r.

Z terenu województwa łódzkiego, w listopadzie 2012 r., do udziału w projekcie zakwalifikowało się 19 placówek gminnych i 24 filie, wybrane w otwartym konkursie zgłoszeń. Znalazły się wśród nich: GBP w Dzierżąznej, GBP w Białaczowie, GBP Gminy Bełchatów w Kurnosie Drugim i w Łękawie, GBP w Burzeninie, GBP Gminy Głowno z/s w Bronisławowie, GBP w Dalikowie, GBP w Dłutowie, GBP w Dobroniu, BSGiM w Drzewicy, GBP w Gidlach, GBP w Gorzkowicach, GBP w Jeżowie, GBP w Ksawerowie, GBP w Lubochni, GBP-Sz w Mokrsku, MBP w Przedborzu, GBP w Rogowie, MBP w Wolborzu, MiGBP w Żychlinie.

Projekt "RozPRACUJ to z biblioteką" Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności jest wspierany przez sieć Fundacji Społeczeństwa Otwartego (Open Society Foundations). Realizatorem Projektu jest Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego.

Informację przygotowała

Julita Lendzian-Twardowska

koordynator regionalny projektu „RozPRACUJ to z biblioteką”

 

Sieć Bibliotek Samorządowych

Sieć Bibliotek Samorzadowych

WBP w Łodzi sprawuje opiekę merytoryczną nad bibliotekami publicznymi w Łodzi i na terenie województwa.

Czytaj więcej...