piątek, 14 grudnia 2018

Aktualności

Najnowsze wiadomości

Katalogi on-line

Poszukaj zbiorów on-line

Godziny otwarcia

Dni i godziny otwarcia
Strona główna Czytelnia on-line ibuk.pl
Czytelnia on-line ibuk.pl

Od października 2017 r. do 30 września 2018 r. Wojewódzka Biblioteka  Publiczna im. Marszałka Józefa Piłsudskiego zaprasza swoich czytelników do korzystania z  bezpłatnego dostępu do ponad 1080 elektronicznych książek i czasopism naukowych, w tym do publikacji zakupionych przez WBP oraz pozostałe biblioteki publiczne województwa łódzkiego. Jest to kontynuacja dostępu rozpoczętego 1 października 2014 roku.

Czytanie w IBUK LIBRA umożliwia dedykowane oprogramowanie, dzięki któremu wejście do udostępnionych publikacji odbywa się przez przeglądarkę WWW, niezależnie od posiadanego systemu operacyjnego, bez konieczności instalacji dodatkowych aplikacji. Zalecamy używanie aktualnej wersji Google Chrome lub Safari. Uruchomienie programu wymaga włączonej obsługi Javascript oraz Cookies.

W czytelniach Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego czytelnik uzyskuje dostęp przez wpisanie adresu libra.ibuk.pl lub kliknięcie w ikonkę IBUK

Domyślnie prezentowane są dostępne publikacje. Po kliknięciu na okładkę książki treść otwiera się w aplikacji czytnika, dającym wiele możliwości pracy z tekstem.

Czytelnicy mogą korzystać z platformy IBUK LIBRA także poza Wojewódzką Biblioteką Publiczną.  W tym celu, należy pobrać unikalny kod PIN od dyżurującego w czytelni bibliotekarza. Kod taki otrzymuje również każda osoba zapisująca się do Biblioteki.

Uwaga: Kod PIN wydawany jest czytelnikom Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Marszałka J. Piłsudskiego mających aktualną kartę biblioteczną. Przypominamy również, iż osoby korzystające ze stanowisk komputerowych w WBP muszą posiadać aktualną kartę biblioteczną lub wypełnić jednorazową kartę wstępu.

IBUK LIBRA – jak dodać kod PIN?
Pomoc
Informacje techniczne
Film instruktażowy - rejestracja i logowanie dla posiadaczy kodów PIN

Biblioteki publiczne, w których można korzystać z platformy IBUK LIBRA.

 1. Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Łodzi
 2. Miejska Biblioteka Publiczna Łódź-Bałuty im. Stanisława Czernika
 3. Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna im. Józefa Ignacego Kraszewskiego w Bełchatowie
 4. Gminna Biblioteka Publiczna w Kleszczowie
 5. Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna im. Stefana Żeromskiego w Kutnie
 6. Miejska Biblioteka Publiczna im. Andrzeja K. Cebrowskiego w Łowiczu
 7. Miejska Biblioteka Publiczna w Opocznie
 8. Miejska Biblioteka Publiczna im. Jana Lorentowicza w Pabianicach
 9. Miejska Biblioteka Publiczna im. Adama Próchnika w Piotrkowie Trybunalskim
 10. Miejska Biblioteka Publiczna w Radomsku
 11. Gminna Biblioteka Publiczna w Rzgowie
 12. Powiatowa Biblioteka Publiczna im. Władysława Broniewskiego w Sieradzu
 13. Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna im. Leona Kruczkowskiego w Wieluniu
 14. Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna im. Władysława Stanisława Reymonta w Wieruszowie
 15. Miejska Biblioteka Publiczna im. Jerzego Szaniawskiego w Zduńskiej Woli

Słownik PWN Oxford na platformie IBUK Libra

Do 30 czerwca 2016 r. na platformie IBUK Libra (http://libra.ibuk.pl/) czytelnicy Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego mogą korzystać z bezpłatnego, testowego dostępu do Słownika PWN Oxford.

Słownik PWN Oxford to największy słownik angielsko-polski i polsko-angielski, nagrodzony Europejskim Medalem Business Centre Club, a w nim:

 • 1 000 000 angielskich i polskich jednostek leksykalnych znaczeń, wyrazów, typowych połączeń wyrazowych, frazeologizmów i idiomów;
 • liczne terminy specjalistyczne z około 100 różnych dziedzin, takich jak handel, ekonomia, ubezpieczenia, ekologia, telekomunikacja, reklama, zarządzanie, farmakologia, transport, psychologia, socjologia;
 • słownictwo o różnym zabarwieniu stylistycznym i emocjonalnym, od wyrażeń książkowych i oficjalnych, przez humorystyczne i przenośne, po potoczne, a nawet obraźliwe i slangowe,
 • bardzo bogaty materiał przykładowy, którego źródłem były teksty językowe współczesnej angielszczyzny (British National Corpus) i polszczyzny (Korpus Języka Polskiego PWN);
 • wyróżnione typograficznie liczne związki frazeologiczne i przysłowia.

Czytelnik może uzyskać dostęp do  platformy IBUK LIBRA w czytelniach Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego przez wpisanie adresu libra.ibuk.pl lub kliknięcie w ikonkę IBUK. Korzystanie z zasobów platformy IBUK Libra jest możliwe także poza Wojewódzką Biblioteką Publiczną. W tym celu, należy pobrać unikalny kod PIN od dyżurującego w czytelni bibliotekarza.

 

Sieć Bibliotek Samorządowych

Sieć Bibliotek Samorzadowych

WBP w Łodzi sprawuje opiekę merytoryczną nad bibliotekami publicznymi w Łodzi i na terenie województwa.

Czytaj więcej...