środa, 28 września 2022

Aktualności

Najnowsze wiadomości

Katalogi on-line

Poszukaj zbiorów on-line

Godziny otwarcia

Dni i godziny otwarcia

Biblioteka Cyfrowa

Biblioteka Cyfrowa - Regionalia Ziemi Łódzkiej

Biblioteka Cyfrowa - Regionalia Ziemi Łódzkiej jest dostępna pod adresem:

https://bc.wbp.lodz.pl/

ŁÓDZKIE CZYTA
Strona główna Wybrane nowości Realizacja projektu Digitalizacja czasopisma "Lodzer Tageblatt"
Realizacja projektu Digitalizacja czasopisma "Lodzer Tageblatt"

Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Łodzi otrzymała dotację Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego z programu „Kultura cyfrowa” na realizację projektu „Digitalizacja czasopisma >>Lodzer Tageblatt<< i doposażenie pracowni digitalizacji WBP w Łodzi”. Projekt będzie realizowany we współpracy z Archiwum Państwowym w Łodzi, w którego zasobach znajduje się czasopismo.

„Lodzer Tageblatt” to drugi po „Lodzer Zeitung” dziennik niemiecki w Łodzi. Ukazywał się w latach 1881-1905. Jak każda gazeta zawierał informacje o życiu politycznym i społecznym, felietony, dodatki powieściowe oraz reklamy, będące bardzo ciekawym źródłem wiedzy o Łodzi i regionie. Po zeskanowaniu i opracowaniu zostanie opublikowany w Bibliotece Cyfrowej – Regionalia Ziemi Łódzkiej https://bc.wbp.lodz.pl, wzbogacając bogatą już kolekcję regionalnych czasopism zamieszczonych w tworzonej w WBP bibliotece cyfrowej. W ramach doposażenia pracowni digitalizacji zakupione zostaną 2 dyski do przechowywania zdigitalizowanego materiału.

Zanim zapowiadany materiał ukaże się w bibliotece cyfrowej zainteresowanych regionem zapraszamy do czytania już opublikowanych czasopism. W zbiorach biblioteki cyfrowej jest już ponad 200 tytułów prasy regionalnej.

 

Sieć Bibliotek Samorządowych

Sieć Bibliotek Samorzadowych

WBP w Łodzi sprawuje opiekę merytoryczną nad bibliotekami publicznymi w Łodzi i na terenie województwa.

Czytaj więcej...

Współpraca regionalna

Współpraca regionalna

WBP w Łodzi realizuje różnego typu zadania w zakresie współpracy regionalnej.

Czytaj więcej...