Uroczystość wręczenia Nagród Złoty Ekslibris za rok 2010 |
Nagroda Złoty Ekslibris i Superekslibris
|
W dniu 11 maja 2011 r. o godz. 12.00 odbędzie się uroczystość wręczenia Nagrody Złoty Ekslibris oraz Nagrody Superekslibris Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Marszałka J. Piłsudskiego w Łodzi.
Jury Nagrody Złoty Ekslibris obradujące 6 kwietnia 2011 r. pod przewodnictwem dyrektor Barbary Czajki przyznało Nagrodę Złoty Ekslibris:
- w kategorii Najlepsza książka o Łodzi publikacji „Łódź 1914 : kronika oblężonego miasta”, której autorem jest Krzysztof R. Kowalczyński. Książkę wydał Księży Młyn Dom Wydawniczy Michał Koliński.
- w kategorii Najlepsza książka o Ziemi Łódzkiej publikacji „Moje Gorzkowice” autorstwa Cezarego Graczykowskiego. Książkę wydała Gminna Biblioteka Publiczna w Gorzkowicach.
- w kategorii Najlepsze wydawnictwo albumowe o Ziemi Łódzkiej Nagrodę dwóm publikacjom: „Kościoły Archidiecezji Łódzkiej : nasze dziedzictwo. T. 1” z tekstem Urszuli Kurz, z fotografiami Wojciecha Zdunka oraz „Kościoły Diecezji Łowickiej : nasze dziedzictwo” z tekstem Stanisława Poniatowskiego, Urszuli Kurz, Justyny Sikorskiej, Joanny Eckert-Ciemny, z fotografiami Wojciecha Zdunka. Oba wydawnictwa albumowe wydało Studio Plus Marka Pawłowskiego w Bydgoszczy. O przyznaniu Nagrody w tej kategorii dwóm tytułom zadecydowała łączącą obie publikacje tematyka, szata edytorska, wydawnictwo oraz zespół redakcyjny, w tym wspólny autor fotografii.
Jury dokonało powyższego wyboru spośród 27 tytułów, które nominowało do Nagrody spośród publikacji zgłoszonych przez czytelników, wydawców, bibliotekarzy. W kategorii Najlepsza książka o Łodzi nominowano 12 tytułów, w kategorii Najlepsza książka o Ziemi Łódzkiej - 8 tytułów, w kategorii Najlepsze wydawnictwo albumowe o Ziemi Łódzkiej – 7 tytułów.
Z powodu braku nominacji, Jury Nagrody nie przyznało Nagrody Złoty Ekslibris w kategorii Najlepsze wydawnictwo albumowe o Łodzi.
Ogółem do Nagrody Złoty Ekslibris kwalifikowało się 169 publikacji wydanych w roku 2010 i dostępnych w marcu 2011 r. w zbiorach WiMBP im. Marszałka J. Piłsudskiego.
Nagroda ma charakter honorowy i jest nią okolicznościowa teka i dyplomy, autorstwa artysty plastyka Włodzimierza Rudnickiego.
Nagroda Superekslibris WiMBP im. Marszałka J. Piłsudskiego
Jury obradujące 13 kwietnia 2011 r. pod przewodnictwem Barbary Czajki, przyznało Nagrodę Superekslibris za rok 2010 profesorowi Tadeuszowi Olejnikowi z Wielunia - za całokształt dotychczasowych osiągnięć w zakresie publikacji o Ziemi Łódzkiej oraz czasopismu „Wędrownik”, kwartalnikowi krajoznawczemu PTTK w Łodzi – za całokształt dotychczasowych osiągnięć w zakresie publikacji o Ziemi Łódzkiej i Łodzi. Nagrodę będą stanowiły litografie autorstwa Sebastiana Augustowskiego i Rafała Żelazo.
W bieżącym roku będzie już 19. edycja Nagrody Złoty Ekslibris. Po raz drugi zostanie wręczona Nagroda Superekslibris.
12.00 |
rozpoczęcie uroczystości. Powitanie i słowo wstępne – Barbara Czajka, dyrektor Biblioteki, przewodnicząca jury Nagrody |
12.10 |
wręczenie Nagrody Złoty Ekslibris za rok 2010 w trzech kategoriach: Najlepsza książka o Łodzi, Najlepsza książka o Ziemi Łódzkiej, Najlepsze wydawnictwo albumowe o Ziemi Łódzkiej. Wręczenie okolicznościowych dyplomów autorom, przedstawicielom wydawnictw oraz drukarniom, które realizowały nagrodzone publikacje. Wręczenie Nagrody Superekslibris prof. Tadeuszowi Olejnikowi oraz przedstawicielom czasopisma „Wędrownik”. Przewidziane są krótkie okolicznościowe wystąpienia zaproszonych gości |
12.50 |
spotkanie autorskie z laureatami Nagrody Złoty Ekslibris za rok 2010 |
13.20 |
koncert w wykonaniu Grzegorza Szostaka (bas) i Danuty Antoszewskiej (fortepian) |
14.00 |
zakończenie uroczystości |
Od 10 maja do 24 maja 2011 r. w holu wystawowym Biblioteki będzie czynna wystawa prezentująca publikacje nagrodzone i nominowane do Nagrody Złoty Ekslibris oraz laureatów Nagrody Superekslibris za rok 2010.