wtorek, 25 stycznia 2022

Aktualności

Najnowsze wiadomości

Katalogi on-line

Poszukaj zbiorów on-line

Godziny otwarcia

Dni i godziny otwarcia
Strona główna Aktualności Uroczystość wręczenia Nagród Złoty Ekslibris za rok 2010
Uroczystość wręczenia Nagród Złoty Ekslibris za rok 2010
Nagroda Złoty Ekslibris
Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Łodzi zaprasza w dniu 11 maja 2011 r. o godz. 12:00 na uroczystość wręczenia Nagród Złoty Ekslibris za rok 2010 i Nagród Superekslibris.
Nagroda Złoty Ekslibris i Superekslibris 
Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej
im. Marszałka Józefa Piłsudskiego za rok 2010

Pod patronatem honorowym
Marszałka  Województwa  Łódzkiego
Witolda Stępnia

W dniu 11 maja 2011 r. o godz. 12.00 odbędzie się uroczystość wręczenia Nagrody Złoty Ekslibris oraz Nagrody Superekslibris Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Marszałka J. Piłsudskiego w Łodzi.

Jury Nagrody Złoty Ekslibris obradujące 6 kwietnia 2011 r.  pod przewodnictwem  dyrektor Barbary Czajki przyznało Nagrodę Złoty Ekslibris:

  • w kategorii Najlepsza książka o Łodzi publikacji „Łódź 1914 : kronika oblężonego miasta”, której autorem jest Krzysztof  R. Kowalczyński. Książkę wydał Księży Młyn Dom Wydawniczy Michał Koliński.
  • w kategorii Najlepsza książka o Ziemi Łódzkiej publikacji „Moje Gorzkowice” autorstwa Cezarego Graczykowskiego. Książkę wydała Gminna Biblioteka Publiczna w Gorzkowicach.
  • w kategorii Najlepsze wydawnictwo albumowe o Ziemi Łódzkiej Nagrodę dwóm publikacjom:  „Kościoły Archidiecezji Łódzkiej : nasze dziedzictwo. T. 1” z tekstem Urszuli Kurz,  z fotografiami Wojciecha Zdunka  oraz „Kościoły Diecezji Łowickiej : nasze dziedzictwo” z tekstem Stanisława Poniatowskiego, Urszuli Kurz, Justyny Sikorskiej, Joanny Eckert-Ciemny, z fotografiami Wojciecha Zdunka. Oba wydawnictwa albumowe wydało Studio Plus Marka Pawłowskiego w Bydgoszczy. O przyznaniu Nagrody w tej kategorii dwóm tytułom  zadecydowała łączącą obie publikacje tematyka, szata edytorska, wydawnictwo oraz zespół redakcyjny, w tym wspólny autor fotografii.

Jury dokonało powyższego wyboru spośród 27 tytułów, które  nominowało  do Nagrody spośród publikacji zgłoszonych przez czytelników, wydawców, bibliotekarzy.  W kategorii Najlepsza książka o Łodzi nominowano 12 tytułów, w kategorii Najlepsza książka o Ziemi Łódzkiej - 8 tytułów, w kategorii Najlepsze wydawnictwo albumowe o Ziemi Łódzkiej – 7 tytułów.

Z powodu braku nominacji, Jury Nagrody nie przyznało Nagrody Złoty Ekslibris w kategorii  Najlepsze wydawnictwo albumowe o Łodzi.

Ogółem do Nagrody Złoty Ekslibris  kwalifikowało się 169 publikacji  wydanych w roku 2010 i dostępnych w marcu 2011 r.  w zbiorach WiMBP im. Marszałka J. Piłsudskiego.

Nagroda ma charakter honorowy i jest nią okolicznościowa teka i dyplomy, autorstwa artysty plastyka Włodzimierza Rudnickiego.

Nagroda Superekslibris WiMBP im. Marszałka J. Piłsudskiego

Jury  obradujące 13 kwietnia 2011  r. pod przewodnictwem Barbary Czajki, przyznało Nagrodę Superekslibris  za rok 2010 profesorowi Tadeuszowi Olejnikowi z Wielunia  - za całokształt dotychczasowych osiągnięć w zakresie publikacji o Ziemi Łódzkiej oraz czasopismu „Wędrownik”,  kwartalnikowi krajoznawczemu PTTK w Łodzi – za całokształt dotychczasowych osiągnięć w zakresie publikacji o Ziemi Łódzkiej i Łodzi. Nagrodę będą stanowiły litografie autorstwa Sebastiana Augustowskiego i Rafała Żelazo.

W bieżącym roku będzie już 19. edycja Nagrody Złoty Ekslibris. Po raz drugi zostanie  wręczona Nagroda Superekslibris.

W programie uroczystości 11 maja:
12.00
rozpoczęcie uroczystości. Powitanie i słowo wstępne – Barbara Czajka, dyrektor Biblioteki, przewodnicząca jury Nagrody
12.10
wręczenie Nagrody Złoty Ekslibris za rok 2010 w trzech kategoriach: Najlepsza książka o Łodzi, Najlepsza książka o Ziemi Łódzkiej, Najlepsze wydawnictwo albumowe o Ziemi Łódzkiej. Wręczenie okolicznościowych dyplomów autorom, przedstawicielom wydawnictw oraz drukarniom, które realizowały nagrodzone publikacje.
Wręczenie Nagrody Superekslibris prof. Tadeuszowi Olejnikowi oraz przedstawicielom czasopisma „Wędrownik”.
Przewidziane są krótkie okolicznościowe wystąpienia zaproszonych gości
12.50
spotkanie autorskie z laureatami Nagrody Złoty Ekslibris za rok 2010
13.20
koncert w wykonaniu Grzegorza Szostaka (bas) i Danuty Antoszewskiej (fortepian)
14.00
zakończenie uroczystości

Od 10 maja do 24 maja 2011 r. w holu wystawowym Biblioteki będzie czynna wystawa prezentująca publikacje nagrodzone i nominowane do Nagrody Złoty Ekslibris oraz laureatów Nagrody Superekslibris za rok 2010.

 

Zapraszamy do obejrzenia wystawy on-line:

Reklama

Sieć Bibliotek Samorządowych

Sieć Bibliotek Samorzadowych

WBP w Łodzi sprawuje opiekę merytoryczną nad bibliotekami publicznymi w Łodzi i na terenie województwa.

Czytaj więcej...