sobota, 09 grudnia 2023

Aktualności

Najnowsze wiadomości

Katalogi on-line

Poszukaj zbiorów on-line

Godziny otwarcia

Dni i godziny otwarcia
Strona główna Aktualności Złoty Ekslibris
Aktualności o Nagrodzie Złoty Ekslibris
Jest nam miło poinformować, że znamy już laureatów tegorocznych Złotych i Super Ekslibrisów!

Jury 31. edycji Nagrody Złoty Ekslibris Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Łodzi obradujące 13 kwietnia 2023 r. przyznało Nagrodę Złotego Ekslibrisu za rok 2022:

 • w kategorii Najlepsza Książka o Łodzi publikacji „Atlas historyczny miasta Łodzi” według projektu Łódzkiego Towarzystwa Naukowego
 • w kategorii Najlepsza Książka o Ziemi Łódzkiej publikacji „Kużaj : wieś o bogatej historii” autorstwa Katarzyny Idzikowskiej i Grzegorza Szymańskiego
 • w kategorii Najlepsze Wydawnictwo Albumowe o Łodzi publikacji „Łódź robotnicza drugiej połowy XIX wieku w obrazie i słowie” autorstwa Anny Kaniewskiej i Tomasza Walkiewicza
 • w kategorii Najlepsze Wydawnictwo Albumowe o Ziemi Łódzkiej publikacji „Klasztorne impresje : stulecie sieradzkich urszulanek” zredagowanej przez Fundację Wspierania Kultury Miasta Sieradza
 • w kategorii Najlepsza Powieść o Łodzi i Ziemi Łódzkiej publikacji „Śmierć głośna, śmierć cicha” Andrzeja Barta.

Jury przyznało również nagrodę Superekslibrisu :

 • za całokształt dotychczasowych publikacji o Łodzi profesorowi Krzysztofowi Woźniakowi
 • za całokształt dotychczasowych osiągnięć w zakresie publikacji o Ziemi Łódzkiej redakcji czasopisma „Aleksandrów Wczoraj i Dziś”.

Wszystkim laureatom serdecznie gratulujemy!

1
1
2
3
4
5
6
 
Zgłoszenia do 31. edycji Nagrody Złoty Ekslibrisi

Zgłoszenia do 31. edycji Nagrody Złoty Ekslibris Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Łodzi.

W 2023 roku odbędzie się 31. edycja Nagrody Złoty Ekslibris Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Łodzi.

Nagroda przyznawana jest w pięciu kategoriach: Najlepsza Książka o Łodzi, Najlepsza Książka o Ziemi Łódzkiej, Najlepsze Wydawnictwo Abumowe o Łodzi, Najlepsze Wydawnictwo Albumowe o Ziemi Łódzkiej, Najlepsza Powieść o Łodzi i Ziemi Łódzkiej.

Biblioteka zaprasza autorów, wydawców i czytelników do zgłaszania publikacji do tej Nagrody. Jury oceniać będzie poziom merytoryczny i edytorski publikacji wydanych w roku 2022.

Zgłoszenia będą przyjmowane do dnia 31 marca 2023 r.

Zgłoszenia można złożyć w sekretariacie Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w godz. 8-15.00 (poniedziałek – piątek) lub przesłać na adres Biblioteki (90-508 Łódź, ul. Gdańska 100/102) z dopiskiem „Złoty Ekslibris”, a także przesyłać pocztą elektroniczną na adres Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. .

Regulamin Nagrody zamieszczony jest na stronie wbp.lodz.pl w zakładce „Nagroda Złoty Ekslibris” (https://www.wbp.lodz.pl/regulamin-zloty-ekslibris.html).

 
Laureaci 29. edycji Nagrody Złoty Ekslibris i 12. edycji Nagrody Superekslibris

Znamy już laureatów 29. edycji Nagrody Złoty Ekslibris oraz 12. edycji Nagrody Superekslibris Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Łodzi.

Nagroda Złoty Ekslibris

 • Nagrodę w kategorii Najlepsza Książka o Łodzi Jury przyznało publikacji „Wielki przemysł, wielka cisza : łódzkie zakłady przemysłowe 1945-2000” autorstwa Agaty Zysiak, Joanny Kocemby-Żebrowskiej, Marty Madejskiej, Eweliny Kurkowskiej, Marcina Szymańskiego, Wiesławy Różyckiej-Stasiak, Michała Grudy. Książkę wydało Łódzkie Stowarzyszenie Inicjatyw Miejskich Topografie oraz Uniwersytet Łódzki.
 • Nagrodę w kategorii Najlepsza Książka o Ziemi Łódzkiej Jury przyznało publikacji: „Rezerwaty przyrody w województwie łódzkim : przeszłość, teraźniejszość, przyszłość : monografia” pod redakcją Józefa K. Kurowskiego i Pauliny Grzelak. Książkę wydało Wydawnictwo Klubu Przyrodników w Świebodzinie oraz Towarzystwo Ochrony Krajobrazu w Łodzi.
 • Jury nie przyznało nagrody w kategorii Najlepsze wydawnictwo albumowe o Łodzi.
 • Nagrodę w kategorii Najlepsze Wydawnictwo Albumowe o Ziemi Łódzkiej Jury przyznało publikacji „Czechy na fotografii dawniej i dziś” pod redakcją Jarosława Stulczewskiego ; zespół redakcyjny Urszula Sakiewa, Włodzimierz Ignaczak. Album wydało Towarzystwo Przyjaciół Zduńskiej Woli na zlecenie Koła Gospodyń Wiejskich w Czechach.

Jury dokonało powyższego wyboru spośród 32 tytułów nominowanych do Nagrody. W kategorii Najlepsza Książka o Łodzi nominowano 10 publikacji, w kategorii Najlepsze Wydawnictwo Albumowe o Łodzi 2 publikacje, w kategorii Najlepsza Książka o Ziemi Łódzkiej 15 publikacji, w kategorii Najlepsze Wydawnictwo Albumowe o Ziemi Łódzkiej 5 publikacji.

Ogółem do Nagrody kwalifikowały się 94 tytuły książek wydanych w roku 2020, które dostępne są w zbiorach WBP im. Marszałka J. Piłsudskiego w Łodzi.

Nagroda Superekslibris

 • W kategorii za całokształt dotychczasowych publikacji o Łodzi Nagrodę przyznano:

Tadeuszowi Bogaleckiemu - doktorowi nauk humanistycznych, historykowi wojskowości i Polski XX wieku, autorowi publikacji m. in. obejmujących swą tematyką tradycje legionowe na terenie województwa łódzkiego, wyzwolenie regionu łódzkiego w 1918 roku, działania Armii „Łódź” w 1939 r. Pomysłodawcy programów wychowania patriotyczno-obronnego opartych na tradycjach walk o niepodległość Polski w XIX i XX wieku na terenie Łodzi i okolic.

Instytutowi Pamięci Narodowej. Oddział Łódzki - za całokształt dotychczasowych osiągnięć w zakresie publikacji o Łodzi i Ziemi Łódzkiej, z uwzględnieniem m. in. tematyki związanej z dążeniami wolnościowymi Polaków w XX w., okresem II wojny światowej, dziejami Konspiracyjnego Wojska Polskiego, opozycją i oporem społecznym do 1989 r.

 • W kategorii za całokształt dotychczasowych osiągnięć w zakresie publikacji o Ziemi Łódzkiej Nagrodę przyznano:

Rocznikom Łowickim - czasopismu wydawanemu przez Łowickie Towarzystwo Przyjaciół Nauk od 2003 r., którego celem jest popularyzowanie wiedzy o historii i współczesności Łowicza oraz Ziemi Łowickiej.

Wręczenie Nagród Laureatom 29. edycji Nagrody Złoty Ekslibris oraz 12. edycji Nagrody Superekslibris będzie połączone z wręczeniem Nagród zeszłorocznym Laureatom 28. edycji Nagrody Złoty Ekslibris oraz 11. edycji Nagrody Superekslibris. Uroczystość wręczenia Nagród odbędzie się online 24 maja 2021 r.

Nagrody objęte są Honorowym Patronatem Marszałka Województwa Łódzkiego Grzegorza Schreibera.

Patronat medialny nad Nagrodami objął portal sbp.pl.

01
01
02
03
04
05
06

 
Uroczystość wręczenia Nagród Złoty Ekslibris i Superekslibris

Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Łodzi zaprasza 24 maja 2021 r. o godz. 12.00 na transmisję online z uroczystości wręczenia Nagród Złoty Ekslibris i Superekslibris.

Transmisja na żywo na Facebooku Biblioteki.

Nagrody Złoty Ekslibris za rok 2019 wręczone zostaną:

 • Marcinowi Jakubowi Szymańskiemu za książkę „Łódź na wodach dziejów – biografia miasta”
 • Romanowi Kubiakowi za książkę „Między Nerem a Dobrzynką – dzieje Ksawerowa, Widzewa, Woli Zaradzyńskiej, Teklina, Żdżar, Dąbrowy, Nowej Gadki”
 • Arturowi Ruskowi i Agnieszce Urazińskiej za wydawnictwo albumowe „Włókiennicza”

Nagrody Superekslibris za rok 2019 wręczone zostaną:

 • prof. Krystynie Radziszewskiej i dr Ewie Wiatr za całokształt dotychczasowych publikacji o Łodzi
 • redaktorowi Andrzejowi Dębkowskiemu za całokształt dotychczasowych publikacji o Ziemi Łódzkiej

Nagrody Złoty Ekslibris za rok 2020 wręczone zostaną:

 • Agacie Zysiak, Joannie Kocembie-Żebrowskiej, Marcie Madejskiej, Ewelinie Kurkowskiej, Marcinowi Szymańskiemu, Wiesławie Różyckiej-Stasiak, Michałowi Grudzie za książkę „Wielki przemysł, wielka cisza : łódzkie zakłady przemysłowe 1945-2000”
 • Józefowi K. Kurowskiemu i Paulinie Grzelak za książkę „Rezerwaty przyrody w województwie łódzkim : przeszłość, teraźniejszość, przyszłość : monografia”
 • Jarosławowi Stulczewskiemu, Urszuli Sakiewie, Włodzimierzowi Ignaczakowi za wydawnictwo albumowe „Czechy na fotografii dawniej i dziś”

Nagrody Superekslibris za rok 2020 wręczone zostaną:

 • dr. Tadeuszowi Bogaleckiemu za całokształt dotychczasowych publikacji o Łodzi
 • Instytutowi Pamięci Narodowej. Oddział Łódzki za całokształt dotychczasowych publikacji o Łodzi i Ziemi Łódzkiej
 • Markowi Wojtylakowi, Tadeuszowi Żaczkowi i przedstawicielowi Łowickiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk za całokształt dotychczasowych publikacji o Ziemi Łódzkiej

Uroczystości towarzyszy wystawa „28. i 29. Edycja Nagroda Złoty Ekslibris, 11. i 12. Edycja Nagrody Superekslibris Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Łodzi za rok 2019 i 2020” czynna do 10 czerwca 2021 r. – hol Biblioteki, parter.

Uroczystość objęta jest Patronatem Honorowym Marszałka Województwa Łódzkiego Grzegorza Schreibera.

Uroczystość posiada patronat medialny Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich.

 
<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 następna > ostatnia >>

Strona 1 z 10

Zapraszamy do obejrzenia wystawy on-line:

Reklama

Sieć Bibliotek Samorządowych

Sieć Bibliotek Samorzadowych

WBP w Łodzi sprawuje opiekę merytoryczną nad bibliotekami publicznymi w Łodzi i na terenie województwa.

Czytaj więcej...

Współpraca regionalna

Współpraca regionalna

WBP w Łodzi realizuje różnego typu zadania w zakresie współpracy regionalnej.

Czytaj więcej...