środa, 07 grudnia 2022

Aktualności

Najnowsze wiadomości

Katalogi on-line

Poszukaj zbiorów on-line

Godziny otwarcia

Dni i godziny otwarcia
Strona główna Aktualności Spotkania, sesje Spotkanie z Jerzym Jarniewiczem
Spotkanie z Jerzym Jarniewiczem

foto. Biuro Literackie

Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Łodzi zaprasza na spotkanie z Jerzym Jarniewiczem, laureatem Nagrody Literackiej NIKE za tom poetycki „Mondo Cane”.

Spotkanie odbędzie się 17 listopada 2022 r. o godz. 17.00 (sala konferencyjna).

Spotkanie poprowadzi Tomasz Cieślak (Uniwersytet Łódzki).

Wstęp wolny. Zapraszamy!

Jerzy Jarniewicz

Jerzy Jarniewicz jest poetą, tłumaczem, krytykiem literackim i nauczycielem akademickim; autorem tomików poetyckich m. in. „Korytarze” (1984), „Rzeczy oczywistość” (1992), „Dowód z tożsamości” (2003), „Znaki firmowe” (2007), „Puste noce” (2017), „Tłumacz między innymi” (2018), „Mondo cane” (2021).

Odznaczony medalem Gloria Artis oraz Złotym Krzyżem Zasługi. Nominowany m.in. do Literackiej Nagrody Nike (2008), Nagrody Poetyckiej Orfeusz (2013) i Międzynarodowej Nagrody im. Václava Buriana (2018). Laureat Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius (2018).

Tom wyreżyserowany przez autora zgodnie z regułami gatunku kina mondo cane. Jarniewicz rejestruje prawdziwe śmierci znajomych, zerwania, odejścia – i bezlitośnie przygląda się własnym reakcjom na te „krańcówki”. Kpiarsko poczyna sobie z modelem poezji konfesyjnej, gdy obnaża zarówno perwersyjny wojeryzm mediów, jak i słabości własnego, coraz częściej schorowanego ciała. Ciągle zmienia perspektywę składni: raz ustawia obiektyw z ironicznego dystansu, a chwilę później kameruje wszystko w szokująco intymnym zbliżeniu. Jest tu wszystko, na co tak bardzo pragnęliście patrzeć, i na co tak bardzo patrzeć wam nie dano. (Źródło: https://www.biuroliterackie.pl/ksiazki/mondo-cane/)

 

Zapraszamy do obejrzenia wystawy on-line:

Reklama

Sieć Bibliotek Samorządowych

Sieć Bibliotek Samorzadowych

WBP w Łodzi sprawuje opiekę merytoryczną nad bibliotekami publicznymi w Łodzi i na terenie województwa.

Czytaj więcej...

Współpraca regionalna

Współpraca regionalna

WBP w Łodzi realizuje różnego typu zadania w zakresie współpracy regionalnej.

Czytaj więcej...