poniedziałek, 13 lipca 2020

Aktualności

Najnowsze wiadomości

Katalogi on-line

Poszukaj zbiorów on-line

Godziny otwarcia

Dni i godziny otwarcia
Strona główna Aktualności Spotkania, sesje Konferencja „Panorama literacka Łodzi i województwa łódzkiego. Wokół poezji lat 1919-2019”
Konferencja „Panorama literacka Łodzi i województwa łódzkiego. Wokół poezji lat 1919-2019”

W PROGRAMIE:

10.00 – 10.15
powitanie uczestników

10.15 – 11.00
Szerokie drogi i boczne ścieżki łódzkiej poezji ostatnich stu lat - dr hab., prof. nadzw. UŁ Tomasz Cieślak

11.00 – 11.45
Poezja łódzkich Żydów w XX wieku - prof. dr hab. Krystyna Radziszewska

11.45 – 12.15
„Twarze” łódzkiej poezji - dr Henryk Pustkowski

12.15 – 12.30
przerwa - poczęstunek

12.30 – 13.00
Moje miasto cudzymi słowami. Subiektywny wybór 10 wierszy o Łodzi - dr Karolina Kołodziej

13.00 – 13.30
Poetycka mapa województwa łódzkiego - śladami poetów, tropem wierszy - Joanna Kantyka

13.30 – 14.00
Gra na smartfony „Literacki surfing” - Ewa Baranowska, Anna Wejman, Jolanta Zwierzyńska

14.00 – 15.00
„Poezja nieprzemijająca” - przedstawienie zestawu wierszy i tomików poetyckich napisanych przez twórców, którzy byli lub są związani z Łodzią lub regionem łódzkim, wydanych w latach 1919-2019. Zestaw przygotowany w oparciu o zgłoszenia zamieszczone na profilu kampanii Łódzkie Czyta na Facebooku.

Dyskusja. Zakończenie konferencji

Ze względów organizacyjnych prosimy osoby zainteresowane udziałem w konferencji o wcześniejszą rejestrację do dnia 6 grudnia na adres Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. lub 42 663-03-38 (Biuro Promocji Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego)

POEZJA NIEPRZEMIJAJĄCA

Szanowna Czytelniczko, Szanowny Czytelniku, jeśli poezja jest dla Ciebie ważna, zapraszamy Cię do udziału w tworzeniu zestawu pt. POEZJA NIEPRZEMIJAJĄCA.

Aby wziąć udział w ułożeniu owego poetyckiego rankingu, wystarczy zgłosić na profilu kampanii Łódzkie Czyta - prowadzonym przez Wojewódzką Bibliotekę Publiczną im. Marszałka Józefa Piłsudskiego na Facebooku - informację
o jednym, dwóch lub trzech wierszach, które Twoim zdaniem są WIERSZAMI NIEPRZEMIJAJĄCYMI, z różnych względów ważnymi dla Ciebie i które polecasz też innym, lub informację o jednym, dwóch lub trzech tomikach poetyckich, które Twoim zdaniem są NIEPRZEMIJAJĄCE dla Ciebie z różnych względów i które chcesz polecić innym.

Ważne jest, aby zgłoszone wiersze, tomiki poetyckie napisane były przez twórców, którzy byli lub są związani z Łodzią lub regionem łódzkim,
a ich utwory zostały wydane w latach 1919 – 2019. Związek z Łodzią lub regionem łódzkim oznacza miejsce ich urodzenia, zamieszkania, pracy.
Zgłaszając wiersze do zestawu należy podać: autora i tytuł. Zgłaszając informacje o wierszu nie należy cytować jego treści.
Zgłaszając tomiki poetyckie należy podać: autora, tytuł tomiku, miejsce wydania, wydawnictwo, rok wydania.
O związkach poetów z Łodzią i województwem łódzkim można dowiedzieć się
z bazy pisarzy WBP im. Marszałka J. Piłsudskiego pod adresem http://mak.wimbp.lodz.pl/index.php/bazy-bibliograficzne/pisarze-lodzi-i-regionu-lodzkiego.html

oraz z Literackiej Mapy Województwa Łódzkiego pod adresem
https://literacka.lodz.pl/

Informacje o wierszach i tomikach pozwolą na stworzenie zestawu pt. POEZJA NIEPRZEMIJAJĄCA, który zostanie zaprezentowany podczas konferencji pt. „Panorama literacka Łodzi i województwa łódzkiego. Wokół poezji lat 1919-2019”, która odbędzie się 11 grudnia 2019 r. w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Łodzi.

Zestaw „POEZJA NIEPRZEMIJAJĄCA zostanie opracowany na podstawie zgłoszeń umieszczonych na profilu Łódzkie Czyta na Facebooku do dnia 8 grudnia.

 

Zapraszamy do obejrzenia wystawy on-line:

Reklama

Sieć Bibliotek Samorządowych

Sieć Bibliotek Samorzadowych

WBP w Łodzi sprawuje opiekę merytoryczną nad bibliotekami publicznymi w Łodzi i na terenie województwa.

Czytaj więcej...

Współpraca regionalna

Współpraca regionalna

WBP w Łodzi realizuje różnego typu zadania w zakresie współpracy regionalnej.

Czytaj więcej...