wtorek, 04 sierpnia 2020

Aktualności

Najnowsze wiadomości

Katalogi on-line

Poszukaj zbiorów on-line

Godziny otwarcia

Dni i godziny otwarcia
Strona główna Aktualności Spotkania, sesje Spotkanie „Naczelni o kulturze i piśmie: wokół antologii Kalejdoskopu”
Spotkanie „Naczelni o kulturze i piśmie: wokół antologii Kalejdoskopu”

Zapraszamy 29.10.2019 r. o godz. 17.00 na spotkanie „Naczelni o kulturze i piśmie: wokół antologii Kalejdoskopu”.

Jak pisać o kulturze? Czym dla środowiska powinno być pismo kulturalne? Jak przez lata zmieniał się kontekst, w jakim istniał "Kalejdoskop"? Jak z perspektywy redaktora naczelnego przedstawia się życie kulturalne Łodzi? Jak postrzegali oni / postrzegają jego rolę? Jak projektowali / projektują jego pracę? Na co kładli / kładą nacisk?

O tym między innymi rozmawiać będą kierujący przez lata "Kalejdoskopem" redaktorzy: Tomasz Bieszczad i Janusz Wiśnioch, Zbigniew W. Nowak i Zbigniew Koszałkowski (także dyrektor artystyczny "K"), i aktualny naczelny Łukasz Kaczyński.

Pretekstem do spotkania jest ukazanie się jubileuszowej antologii "The Best Of... Kalejdoskop. Felietony". Zaprojektowało ją znaczące studio graficzne Fajne chłopaki. Wybraliśmy do niej wszystko to, co najlepsze, najważniejsze i wciąż aktualne - teksty autorstwa najlepszych piór, które współpracowały i współpracują z pismem.

Jerzy Katarasiński pisze o tym, jak Andrzej Wajda zmienił akcenty ekranizując "Ziemię obiecaną" Reymonta. Kazimierz Dejmek mówi o swoim stosunku do "Operetki" Gombrowicza i o tym, jak - idąc za Schillerem - interpretuje dramat "z planu treści". Krystyna Piaseczna pisząca o micie Orfeusza przed prapremierą opery Monteverdiego. Jerzy Poradecki zwraca uwagę na łatwość, z jaką mówi się czemu poezji powinna służyć, a trudność, z jaką mówi się, czym jest prawda poezji. Tadeusz Szczepański analizuje kino Bogdana Dziworskiego. Maria Kornatowska przygląda się kobieto w kinie Hasa i Zanussiego. Grzegorz Królikiewicz pisze o Warsztacie Formy Filmowej i "czystym kinie". Bolesław W. Lewicki o powstającym filmoznawstwie, filmowym dziedzictwie i Łodzi. Marek Miller o rzucaniu palenia. Karol Badziak o problemach Łodzi z wielkością. Andrzej Poniedzielski o tym, co się dzieje "w naszym bloku". Gustaw Romanowski o grupie Jung Idisz. Tomasz Bieszczad o Teatrze 77 i Jerzym Katarasiński. Tomasz Bocheński przygląda się kulom drzeworytniczym Andrzeja Nowickiego. Zdzisław Jaskuła recenzuje łódzkich recenzentów teatralnych. Bogusław Sułkowski stawia pytania o to, czyja jest kultura samorządowa. Witold Knychalski opisuje proces odzyskiwania miasta, czyli genezę Festiwalu Dialogu Czterech Kultur. Łukasz Biskupski zaś pisze o dinozaurach Galaktyki Gutenberga, ale też o Łodzi jako produkcie miastopodobnym. Maciej Świerkocki relacjonuje prace nad tłumaczeniem "Ulissesa". Kalina Jerzykowska odsłania kulisy pracy "obwoźnej autorki książek dla dzieci". Jarosław Suchan pisze o artystach, którzy nie są darmozjadami. Rafał Syska o nowym postrzeganiu filmu w kulturze. Tomasz Rodowicz o sztuce szukającej sensu. Łukasz Maciejewski powraca do kina Ingmara Bergmana. Tomasz Majewski przygląda się progresom i powtórzeniom w kulturze.

Dla każdego kto kupi antologię przygotowaliśmy gadżet wg projektu Moniki Gregulskiej. Więcej o książce: https://www.e-kalejdoskop.pl/aktualnosci-a3/nasza-antologia-felietonow-r8144

Partnerem wydarzeń 45-lecia "Kalejdoskopu" jest PKO Bank Polski.

 

Zapraszamy do obejrzenia wystawy on-line:

Reklama

Sieć Bibliotek Samorządowych

Sieć Bibliotek Samorzadowych

WBP w Łodzi sprawuje opiekę merytoryczną nad bibliotekami publicznymi w Łodzi i na terenie województwa.

Czytaj więcej...

Współpraca regionalna

Współpraca regionalna

WBP w Łodzi realizuje różnego typu zadania w zakresie współpracy regionalnej.

Czytaj więcej...